BOSCOBEL — Daniel Sweeney has a few more hurdles to cross before calling an end to his high school sports career.
Sweeney, a lanky senior at Wisconsin Dells High School, became the Chiefs’ only qualifier for the WIAA Division 2 state track and field meet on Saturday, thanks to his impressive performance in the Boscobel Sectional.
Sweeney finished fourth in his preliminary heat in the 110-meter high hurdles, turning in a time of 16.13 seconds. But he kicked things into gear when it counted, turning in a time of 15.75 in the finals to move up to third place.
The top four finishers in each event earned automatic berths to the WIAA state meet, set for May 31 and June 1 at the University of Wisconsin-La Crosse.
The Chiefs had qualifiers in nine other sectional events, but none of them were able to make it to state.
People are also reading…
The Dells’ only other boys participant, Nate Fischer, was not able to clear the opening height in the pole vault competition.
In the girls competition, senior Karissa Mace, a state qualifier in the pole vault last year, cleared 9 feet in the sectional but could not match her season-best effort of 10 feet. As a result, she finished seventh in the sectional and did not qualify for state.
Also for the Dells girls, freshman Jaden Ward placed eighth (4-10) and sophomore Hunter Hickey was 16th (4-8) in the high jump; Angie Johnson placed 11th in the 400 (1 minute 5.61 seconds), Samantha Conroy took 13th in the shot put (31-10) and Erin Schoenbeck was 16th in the 100 (14.41).
The Chiefs’ 400 relay team of Jenifer Johnson, Schoenbeck, Hickey and Naomi Gammeter took 15th in 57.37 seconds, and the 800 relay crew of Ward, Schoenbeck, Sarah Quinn and Katie Hall also took 15th (2:01.42). The Dells 1,600 relay team qualified but did not run.
Sweeney will run in a Division 2 qualifying heat at about 10:15 a.m. on Friday. If he finishes among the top nine among the field of at least 16 participants, he will run in the final at about 11:15 a.m. Saturday.
BOSCOBEL SECTIONAL
BOYS
Team scores — Monroe 66, Marshall 61, Mount Horeb 59, Aquinas 51, Belleville-New Glarus 37, Gale-Ettrick-Trempealeau 35, Viroqua 33, Platteville 27, Dodgeville-Mineral Point 26, West Salem 25, Lancaster 23, Wisconsin Heights/Barneveld 20, Lodi 19, Mauston 17, Black River Falls 15.5, Boscobel 15, Prairie du Chien 15, Arcadia 15, McFarland 14, Broadhead-Juda 14, Watertown Luther Prep 13, Edgerton 13, Madison Edgewood 11, Poynette 9.5, Turner 9, Westby 8, Westfield/Montello 7, Wisconsin Dells 6, Parkview 5, Columbus 4, River Valley 3, Randolph/Cambria-Friesland 3, Adams-Friendship 2, Evansville 1.
Automatic state qualifiers
100-meter dash: 1, DeForest, Mar, 11.32 seconds; 2, Casto, RiC, 11.33; 3, Calaway, Mon, 11.39; 4, Gerzsik, BRF, 11.44.
200: 1, Aguilar, MtH, 22.58; 2, Thompson, Mau, 22.84; 3, VanVleet, GET, 22.99; 4, Fitzpatrick, MEd, 23.03.
400: 1, Heindl, MtH, 50.54; 2, Koval, Arc, 50.64; 3, Maldonado, Vir, 50.74; 4, Barenklau, Mon, 50.75.
800: 1, Moehn, Mon, 1:55.02; 2, Hirsbrunner, Mon, 1:55.47; 3, Pickett, Tur, 1:56.47; 4, Clark, Lodi, 1:57.02.
1,600: 1, Christianson, Aqu, 4:27.41; 2, Moehn, Mon, 4:29.97; 3, Wunnicke, D/MP, 4:30.01; 4, Tostrud, Mon, 4:30.70.
3,200: 1, Wunnicke, D/MP, 9:33.22; 2, Christianson, Aqu, 9:33.23; 3, Kauffman, Bos, 9:34.12; 4, Abt, Vir, 9:41.44.
110 hurdles: 1, Stohr, Vir, 15.24; 2, McCarthy, Mar, 15.61; 3, Sweeney, WiD, 15.75; 4, Klitzke, Poy, 15.84.
300 hurdles: 1, Johnson, B/NG, 40.12; 2, Stohr, Vir, 40.13; 3, McCarthy, Mar, 40.72; 4, Rhodes, WH/B, 40.96.
400 relay: 1, Aqu (Bettis, Wettstein, Rabb, Meyer), 43.93; 2, Mar, 44.02; 3, WS, 44.12; 4, Pla, 44.16.
800 relay: 1, MtH (Aguilar, Burcham, Lesure, Thompson), 1:30.12; 2, WS, 1:31.32; 3, Mar, 1:31.72; 4, Lodi, 1:31.74.
1,600 relay: 1, MtH (Aguilar, Heindl, Lesure, Thompson), 3:24.00; 2, Lan, 3:25.25; 3, Lodi, 3:26.71; 4, Mon, 3:27.57.
3,200 relay: 1, Mon (Christiansen, Barenklau, Moehn, Cifuentes), 9:02.17; 2, D/MP, 8:02.84; 3, McF, 9:09.20; 4, Bos, 8:14.42.
Long jump: 1, Lesure, MtH, 21 feet 4 inches; 2, Woods, B/NG, 20-11 1/2; 3, Conway, Aqu, 20-5 1/2; 4, Wettstein, Aqu, 20-4.
Triple jump: 1, Woods, B/NG, 43-0 1/2; 2, Conway, Aqu, 42-9 3/4; 3, Rollins, WLP, 42-7 1/4; 4, Hundt, McF, 42-5 1/4.
High jump: 1, Antoniewicz, PdC, 6-4; 2, Tie, Hirsbrunner, Mon, 6-4; 2, Tie, McCarthy, Mar, 6-4; 4, Davisson, Par, 6-2.
Pole vault: 1, Cleveland, Edg, 13-6; 2, Doudna, RiC, 13-3; 3, Bahr, Pla, 13-3; 4, Galstad, Wes, 13-0.
Shot put: 1, Walski, GET, 54-5 1/4; 2, Mauer, Bro, 51-3; 3, Scherr, GET, 50-6 1/2; 4, Kalsow, WH, 50-3 3/4.
Discus: 1, Walski, GET, 160-1; 2, Kalsow, WH, 152-3; 3, Skubal, Pla, 143-3; 4, Ward, Mar, 140-3.
Other Wisconsin Dells participants
110 high hurdles preliminaries: 4, Daniel Sweeney 16.13.
Pole vault: Nathaniel Fischer, no height.
GIRLS
Team scores — Mount Horeb 56, Dodgeville-Mineral Point 53, Madison Edgewood 51.5, McFarland 49, Columbus 47.5, Viroqua 46, Arcadia 37, Mauston 34, Belleville-New Glarus 31, Gale-Ettrick-Trempealeau 28, Boscobel 27.5, Platteville 23.25, Richland Center 20, Black River Falls 20, Westfield/Montello 20, Brodhead-Juda 18, Aquinas 18, Turner 15, Edgerton 13, Monroe 12, Lancaster 12, West Salem 11, Westby 9, Wisconsin Heights/Barneveld 9, Prairie du Chien 8, Lodi 8, Adams-Friendship 6, Watertown Luther Prep 6, River Valley 4, Evansville 3.5, Marshall 3, Wisconsin Dells 1.75.
Automatic state qualifiers
100-meter dash: 1, Williams, MtH, 12.66 seconds; 2, Tompach, Col, 12.71; 3, Parrish, Vir, 12.89; 4, Serres, Pla, 13.27.
200: 1, Williams, MtH, 26.09; 2, Parrish, Vir, 26.11; 3, Tompach, Col, 26.21; 4, Hanson, B/NG, 26.40.
400: 1, Parrish, Vir, 59.36; 2, Sampson, MEd, 1:01.49; 3, Hodkiewicz, AdF, 1:01.57; 4, Duffield, Bro, 1:01.87.
800: 1, Peschel, W/M, 2:16.81; 2, Brunner, B/NG, 2:17.01; 3, Miller, Mau, 2:19.01; 4, Daines, Wes, 2:20.75.
1,600: 1, Peschel, W/M, 5:04.53; 2, Shannon, McF, 5:07.68; 3, Cahill, D/MP, 5:09.42; 4, Link, MEd, 5:15.87.
3,200: 1, Davis, MEd, 10:55.50; 2, Cahill, D/MP, 11:01.88; 3, Shannon, McF, 11:02.23; 4, Owens, D/MP, 11:05.66.
100 hurdles: 1, Veres, Vir, 15.34; 2, Forget, MtH, 15.45; 3, Diaz, B/NG, 16.21; 4, McCue, Edg, 16.37.
300 hurdles: 1, Severson, Col, 45.95; 2, Fuchsel, Aqu, 47.30; 3, Pironnet, Bos, 47.89; 4, Luke, Mau, 47.96.
400 relay: 1, Arc (Hoesley, Bjorge, Kramer, Filla), 51.38; 2, MtH, 51.39; 3, Lan (Friederick, Mumm, Wagner, Adams), 52.13; 4, Tur (Riemer, Oldenberg, Loomis, Stackhouse), 52.46.
800 relay: 1, Arc (Hoesley, Kramer, Backes, Filla), 1:46.68; 2, B/NG, 1:48.81; 3, Lan, 1:49.32; 4, Mau, 1:49.44.
1,600 relay: 1, Arc (Hoesley, Backes, Sobotta, Filla), 4:06.11; 2, Col, 4:06.67; 3, D/MP, 4:07.89; 4, Mau, 4:08.46.
3,200 relay: 1, D/MP (Cahill, Hanson, Stumpf, Rhyner), 9:35.71; 2, MEd, 9:45.67; 3, Mau, 9:56.97; 4, McF, 9:58.20.
Long jump: 1, Pironnet, Bos, 17 feet 1 inch; 2, Williams, MtH, 16-11; 3, McCue, Edg, 16-10 1/2; 4, Serres, Pla, 16-2.
Triple jump: 1, Jessie, BRF, 33-11 1/2; 2, Nigl, RiC, 33-7 1/2; 3, Sill, GET, 33-5 1/2; 4, Johnson, Col, 33-2 1/4.
High jump: 1, Chanos, MEd, 5-3; 2, Toye, Bos, 5-2; 3, Stanek, D/MP, 5-1; 4, Backes, Arc, 5-1.
Pole vault: 1, Laue, RiC, 10-9; 2, Veres, Vir, 10-0; 3, Jentz, Pla, 10-0; 4, Voegeli, Mon, 9-9.
Shot put: 1, Lamke, GET, 39-2; 2, Barton, McF, 37 1/2; 3, Lattos, WS, 36 1/2; 4, Gunderson, Aqu, 35-11 1/4.
Discus: 1, Seman, D/MP, 118-5; 2, Barton, McF, 118; 3, Lamke, GET, 111-5; 4, Fischer, PdC, 110-1.
Other Wisconsin Dells participants
100: 16, Erin Schoenbeck 14.41.
400: 11, Angie Johnson 1:05.61.
High jump: 8, Jaden Ward 4-10; 16, Hunter Hickey 4-8.
Pole vault: 7, Karissa Mace 9-0.
Shot put: 13, Samantha Conroy 31-10.
400 relay: 15, WD (Jenifer Johnson, Erin Schoenbeck, Hunter Hickey, Naomi Gammeter), :57.37.
800 relay: 15, WD (Jaden Ward, Erin Schoenbeck, Sarah Quinn, Katie Hall), 2:01.42.
1,600 relay: Did not run.