UW La Crosse Eagle Open 2014

La Crosse, WI
Hosted by UW-La Crosse
Timing/Results Prime Time Timing

UW-Whitewater Results

Women Athlete Place Section Results
400 Meter Dash
55.48 Lexie Sondgeroth 1st Finals H1 Complete Results
1:00.62 SB Jenny Rathsack 14th Finals H2 Complete Results
800 Meter Run
2:22.40 SB Megan Buse 17th Finals H2 Complete Results
2:29.63 Lauren Mosher 25th Finals H2 Complete Results
100 Meter Hurdles
15.03 Megan Linse 3rd Prelims H1 Complete Results
400 Meter Hurdles
1:05.27 SB Candice Wayne 3rd Finals H1 Complete Results
1:09.06 SB Amber Athey 6th Finals H1 Complete Results
Triple Jump
35-10.5 Tyler Henderson 3rd Finals H1 Complete Results
34-6.75 Aisha Coleman 4th Finals H1 Complete Results
Discus
141-6 Genny Stringer 5th Finals H1 Complete Results
127-8 Shelby Mahr 15th Finals H1 Complete Results
126-7 Amanda Strupp 16th Finals H1 Complete Results
123-0 Jenny Winkler 19th Finals H1 Complete Results
119-8 SB Amy Miskowicz 22nd Finals H1 Complete Results
Hammer Throw
166-2 Shelby Mahr 7th Finals H1 Complete Results
153-1 SB Amy Miskowicz 15th Finals H1 Complete Results
Javelin
97-4 Lacy Beck 8th Finals H1 Complete Results
79-0 Liberty Wieseman 17th Finals H1 Complete Results
Shot Put
46-4.25 Shelby Mahr 4th Finals H1 Complete Results
39-4 Amy Miskowicz 18th Finals H1 Complete Results
Men Athlete Place Section Results
100 Meter Dash
10.90 Moriart Brown-Griffin 2nd Finals H1 Complete Results
11.02 Moriart Brown-Griffin 2nd Prelims H4 Complete Results
11.74 SB Zak Fritz 21st Prelims H4 Complete Results
200 Meter Dash
22.03 Dylan Crafton 3rd Finals H1 Complete Results
400 Meter Dash
48.28 Jared Denu 3rd Finals H1 Complete Results
48.91 SB Bryce Rudebeck 7th Finals H1 Complete Results
800 Meter Run
2:02.65 Ryan Adamski 14th Finals H2 Complete Results
1500 Meter Run
4:14.56 Ryan Maes 15th Finals H2 Complete Results
4:15.25 SB Joe O'neil 16th Finals H2 Complete Results
5000 Meter Run
15:32.29 Matthew Rudquist 9th Finals H1 Complete Results
110 Meter Hurdles
15.30 Mike Judd 13th Prelims H2 Complete Results
15.64 Bryce Davis 17th Prelims H2 Complete Results
16.34 Stephen Sousa 25th Prelims H3 Complete Results
3000 Meter Steeplechase
10:11.99 Kent Miehe 5th Finals H1 Complete Results
4x400 Meter Relay
3:15.78 Relay Team 4th Finals H1 Complete Results
Long Jump
23-4.75 SB Cory Zaeske 3rd Finals H1 Complete Results
23-1.25 Justin Bowers 4th Finals H1 Complete Results
21-6.25 Alex Tassoul 8th Finals H1 Complete Results
21-5.5 SB Grant Loess 9th Finals H1 Complete Results
20-9 Cody Cassidy 15th Finals H1 Complete Results
Triple Jump
44-0.5 Eric Baber 8th Finals H1 Complete Results
Discus
143-11 Josh Davison 15th Finals H1 Complete Results
125-6 Zach Stockheimer 25th Finals H1 Complete Results
Hammer Throw
170-6 SB Zach Stockheimer 9th Finals H1 Complete Results
Javelin
176-10 Stephen Sousa 4th Finals H1 Complete Results
156-3 Jordan Dominiak 6th Finals H1 Complete Results
146-7 Zach Stockheimer 7th Finals H1 Complete Results
Shot Put
48-5.25 SB Alex Urban 17th Finals H1 Complete Results
48-0 Ben Watson 18th Finals H1 Complete Results
40-2 Jordan Dominiak 24th Finals H1 Complete Results