Appleton West Terror Invitational

Appleton, WI
Hosted by Appleton West

Complete Results

Licensed to Hy-Tek Meet Services                          HY-TEK's Meet Manager
                           Terror Invite - 4/24/2015                           
                           Appleton West High School                           
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash High School
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Peebles, Annalise         JR Appleton Nor           13.13      13.32   3  10   
  2 Lewis, Adrienne           SO Kimberly               13.10      13.39   3   8   
  3 Fischer, Claire           SR Appleton Nor           13.25      13.44   3   6   
  4 Schubbe, Kellyn           JR Appleton Wes           13.70      13.88   3   5   
  5 Weber, Julie              FR Oshkosh West           13.30      13.98   3   4   
  6 Franklin, Calyn           SO Sheboygan So           13.54      14.14   3   3   
  7 Baker, Turquoise          JR University S           13.75      14.24   2   2   
  8 Wendt, Shianne            FR Oshkosh West           13.79      14.25   2   1   
  9 Smith, Gabby              FR Appleton Nor           13.55     x14.32   3 
 10 Thyes, Kendall            SO Kimberly               14.00      14.51   2 
 11 Johnson, Madison          FR Appleton Wes           13.80      14.54   2 
 12 Prunick, Amber            SR Sheboygan So           14.57      14.57   1 
 13 Lee, Becca                SO Oshkosh West           13.60     x14.68   3 
 14 Pantha, Monika            FR Sheboygan So           14.24     x14.93   2 
 15 Hetto, Ally               SO Kimberly               14.30     x14.96   1 
 16 DeBraal, Kirsten          FR Appleton Wes           14.20     x15.25   2 
 17 Gold, Hannah              FR University S           14.75      15.29   1 
 
Girls 200 Meter Dash High School
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Peebles, Annalise         JR Appleton Nor           26.79      27.09   2  10   
  2 Fischer, Claire           SR Appleton Nor           27.20      27.79   2   8   
  3 Pratt, Tara               SO Appleton Wes           28.15      28.10   2   6   
  4 Baker, Turquoise          JR University S           27.75      28.86   2   5   
  5 Franklin, Calyn           SO Sheboygan So           28.61      28.97   2   4   
  6 Barrington, Issabel       SO Sheboygan So           30.25      29.02   1   3   
  7 Born, Lindsay             SR Appleton Nor           29.00     x29.19   2 
  8 McDaniel, Bridget         SO Appleton Eas           29.02      29.45   1   2   
  9 Wendt, Shianne            FR Oshkosh West           29.67      29.72   1   1    29.712
 10 Richards, Theresa         JR Oshkosh West           27.86      29.72   2  29.716
 11 Erickson, Jessi           JR Kimberly               29.27      29.91   1 
 12 Lee, Becca                SO Oshkosh West           28.78     x30.25   2 
 13 Diedrick, Taylor          SO Appleton Wes           31.90      30.42   1 
 14 Thyes, Kendall            SO Kimberly               29.89      31.14   1 
 15 Gaurkee, Jordyn           JR Kimberly               31.50     x32.03   1 
 16 Gold, Hannah              FR University S           30.05      32.65   1 
 
Girls 400 Meter Dash High School
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Willenbrink, Hope         SR Kimberly             1:01.50    1:00.32   2  10   
  2 Wiseman, Sarah            JR Appleton Wes         1:02.30    1:02.91   2   8   
  3 Squier, Kaitlin           SR Appleton Nor         1:06.00    1:04.48   2   6   
  4 McDaniel, Bridget         SO Appleton Eas         1:06.32    1:05.64   2   5   
  5 Rodriguez, Carla          SR Oshkosh West         1:05.59    1:06.39   2   4   
  6 Handy, Jordan             SO Oshkosh West         1:04.68    1:06.42   2   3   
  7 Grunder, Alyssa           JR Appleton Nor         1:06.50    1:06.75   2   2   
  8 Dupree, Heavenly          SO Appleton Nor         1:08.00   x1:08.32   1 
  9 Buchanan, Grace           SO Kimberly             1:08.54    1:08.75   1   1   
 10 Rice, Cassidy             FR Kimberly             1:06.59   x1:09.25   2 
 11 Markofski, Brooklynn      SO Oshkosh West         1:08.21   x1:12.79   1 
 12 Post, Olivia              SR Sheboygan So         1:13.00    1:17.97   1 
 13 Swanson, Gabby            FR University S                    1:25.77   1 
 -- Collison, Davis           SO University S         1:01.41        SCR     
 -- Taylor, Caroline          JR University S         1:15.00        SCR     
 -- Stone, Alissa             JR Sheboygan So         1:11.00        SCR     
 
Girls 800 Meter Run High School
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Flood, MaryRose           FR Appleton Nor         2:22.30    2:24.57   2  10   
  2 Ruplinger, Hailey         JR Kimberly             2:21.50    2:26.20   2   8   
  3 Weyenberg, Carissa        JR Kimberly             2:27.00    2:29.60   2   6   
  4 Braun, Michaela           JR Appleton Wes         2:32.00    2:35.37   2   5   
  5 Flood, Katie              SR Appleton Nor         2:35.00    2:37.78   2   4   
  6 Mccauley, Alanna          JR University S         2:35.75    2:37.91   2   3   
  7 Banie, Katie              FR Sheboygan So         2:41.00    2:40.70   1   2   
  8 Ptacek, Nora              SO Appleton Nor         2:35.00   x2:41.49   2 
  9 Peters, Claire            SR Kimberly             2:37.00   x2:45.82   2 
 10 Rodriguez, Cassidy        JR Oshkosh West         2:38.00    2:49.75   1   1   
 11 Wolf, Rebecca             SR Oshkosh West         2:40.00    2:51.65   1 
 12 Carmen, Eliza             FR Appleton Eas         2:55.64    2:52.84   1 
 13 Avila, Gabby              FR University S         2:55.00    2:56.62   1 
 14 Steinert, Melanie         SO Oshkosh West         2:43.00   x2:58.57   1 
 15 Mckinney, MeiLin          SR Appleton Eas         2:55.95    3:05.53   1 
 -- Stone, Alissa             JR Sheboygan So         2:46.00        SCR     
 
Girls 1600 Meter Run High School
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Fors, Payton              JR Appleton Nor         5:29.00    5:24.49   10   
  2 Weyenberg, Carissa        JR Kimberly             5:28.00    5:29.32    8   
  3 Banie, Katie              FR Sheboygan So         5:52.00    5:39.00    6   
  4 Schwartz, Leah            SO Appleton Nor         5:43.00    5:39.09    5   
  5 Laundrie, Mada            SO Kimberly             5:35.00    5:41.94    4   
  6 Brostrum, Abby            SO University S         5:55.00    5:48.19    3   
  7 Mccauley, Alanna          JR University S         5:49.00    5:56.02    2   
  8 Steinert, Kim             FR Oshkosh West         5:49.00    5:59.21    1   
  9 Edmonds, Issey            SR Appleton Nor         6:00.00   x6:04.25  
 10 Braun, Rachelle           JR Oshkosh West         6:00.00    6:10.07  
 11 Flood, Carolyn            JR Appleton Eas         6:10.00    6:13.41  
 12 Steinert, Melanie         SO Oshkosh West         6:05.00   x6:16.10  
 13 Dix, Olivia               JR Kimberly             6:15.00   x6:18.00  
 14 Juarez, Ariana            FR Appleton Wes         6:10.00    7:05.23  
 15 Gosling, Anna             FR Appleton Wes         6:20.00    7:14.84  
 
Girls 3200 Meter Run High School
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Holzem, Dakota            JR Appleton Nor        12:10.00   12:07.77   10   
  2 Burneske, Maggie          SR Appleton Nor        12:27.00   12:29.21    8   
  3 Farina, Lauren            JR Appleton Nor        11:58.00  x12:29.36  
  4 Johnson, Ashyton          SO Kimberly            12:39.00   12:36.64    6   
  5 Haag, Natalie             JR Oshkosh West        12:38.00   12:40.90    5   
  6 Laurent, Gwen             FR Kimberly            12:50.00   12:41.58    4   
  7 Mayfield, Lauren          SO Kimberly            13:18.00  x12:45.23  
  8 Stephens, Jordyn          FR Appleton Wes        15:00.00   17:04.25    3   
 
Girls 100 Meter Hurdles High School
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Vandehey, Kayla           JR Kimberly               16.30      16.41   10   
  2 Mueller, Haidyn           SR Appleton Eas           16.35      16.64    8   
  3 Thomas, Calayah           FR Oshkosh West           17.14      17.33    6   
  4 Nelson, Allison           JR Oshkosh West           17.22      17.35    5   
  5 Stonesmyth, Emma          JR Appleton Eas           17.98      18.24    4   
  6 Verhagen, Tate            FR Kimberly               18.00      18.25    3   
  7 Eiden, Jen                SR Appleton Nor           18.27      18.37    2   
  8 Berth, Sam                SR Appleton Nor           19.62      19.82    1   
 -- Mulhern, Kylie            SO Kimberly               18.30        SCR  
 -- Peters, Morgan            SO Oshkosh West           18.15        SCR  
 
Girls 300 Meter Hurdles High School
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Vandehey, Kayla           JR Kimberly               49.87      49.12   10   
  2 Nelson, Allison           JR Oshkosh West           51.25      49.58    8   
  3 Mueller, Haidyn           SR Appleton Eas           49.10      50.36    6   
  4 Thomas, Calayah           FR Oshkosh West           53.10      51.99    5   
  5 Stonesmyth, Emma          JR Appleton Eas           52.20      52.84    4   
  6 Verhagen, Tate            FR Kimberly               50.89      54.34    3   
  7 Eiden, Jen                SR Appleton Nor           54.00      56.25    2   
  8 Berth, Sam                SR Appleton Nor         1:00.00      58.71    1   
 -- Schilling, Danaca         SO Appleton Nor           59.00        SCR  
 -- Peters, Morgan            SO Oshkosh West           53.25        SCR  
 -- Mulhern, Kylie            SO Kimberly               54.20        SCR  
 
Girls 4x100 Meter Relay High School
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kimberly  'A'                                       52.80      53.72   10   
     1) Van Hammond, Grace SO           2) Lewis, Adrienne SO             
     3) Erickson, Jessi JR              4) Ward, Makenzie JR              
  2 Sheboygan South  'A'                                55.41      54.96    8    54.951
     1) Franklin, Calyn SO              2) Barrington, Issabel SO         
     3) Pantha, Monika FR               4) Prunick, Amber SR              
  3 Oshkosh West  'A'                                   53.43      54.96    6    54.952
     1) Wendt, Shianne FR               2) Hammonds, Abby FR              
     3) Engedal, Sarah FR               4) Weber, Julie FR                
  4 Appleton North  'A'                                 54.80      55.10    5   
     1) Jensen, Kendra SR               2) Wolfer, Mallory FR             
     3) Smith, Gabby FR                 4) Born, Lindsay SR               
  5 Appleton East  'A'                                  59.00      56.93    4   
     1) Pflum, Thea SO                  2) Vanhoorwege, Mia FR            
     3) Esker, Rachel JR                4) Reinders, Nicole JR            
  6 Appleton West  'A'                                  56.50      56.95    3   
     1) Johnson, Madison FR             2) Sell, Shayde JR                
     3) Kosterman, Sydney FR            4) Schubbe, Kellyn JR             
 
Girls 4x200 Meter Relay High School
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kimberly  'A'                                     1:55.00    1:54.13   10   
     1) Mille, Allie FR                 2) Ward, Makenzie JR              
     3) Erickson, Jessi JR              4) Lewis, Adrienne SO             
  2 Appleton North  'A'                               1:53.40    1:54.41    8   
     1) Jensen, Kendra SR               2) Fischer, Claire SR             
     3) Smith, Gabby FR                 4) Born, Lindsay SR               
  3 Oshkosh West  'A'                                 1:51.78    1:56.48    6   
     1) Lee, Becca SO                   2) Hammonds, Abby FR              
     3) Weber, Julie FR                 4) Richards, Theresa JR           
  4 Appleton East  'A'                                1:58.00    2:00.95    5   
     1) Mueller, Haidyn SR              2) Stonesmyth, Emma JR            
     3) Esker, Rachel JR                4) Reinders, Nicole JR            
 -- Sheboygan South  'A'                              1:53.00        SCR  
     1) Barrington, Issabel SO          2) Pantha, Monika FR              
     3) Prunick, Amber SR               4) Stone, Alissa JR               
 
Girls 4x400 Meter Relay High School
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Appleton West  'A'                                4:20.00    4:23.06   10   
     1) Wiseman, Sarah JR               2) Pratt, Tara SO                 
     3) Johnson, Madison FR             4) Braun, Michaela JR             
  2 Appleton North  'A'                               4:25.00    4:26.64    8   
     1) Grunder, Alyssa JR              2) Peebles, Annalise JR           
     3) Jensen, Kendra SR               4) Drankoff, Lauren JR            
  3 Kimberly  'A'                                     4:12.00    4:28.33    6   
     1) Willenbrink, Hope SR            2) Ruplinger, Hailey JR           
     3) Eisch, Olivia FR                4) Vandehey, Kayla JR             
  4 Oshkosh West  'A'                                 4:23.12    4:30.23    5   
     1) Handy, Jordan SO                2) Hammonds, Abby FR              
     3) Rodriguez, Carla SR             4) Thomas, Calayah FR             
 
Girls 4x800 Meter Relay High School
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Appleton North  'A'                              10:15.00   10:06.80   10   
     1) Flood, Katie SR                 2) Flood, MaryRose FR             
     3) Drankoff, Lauren JR             4) Ptacek, Nora SO                
  2 Kimberly  'A'                                    10:20.00   10:29.59    8   
     1) Eisch, Olivia FR                2) Ruplinger, Hailey JR           
     3) Ziriax, Shayna JR               4) Peters, Claire SR              
  3 Oshkosh West  'A'                                10:38.00   10:38.29    6   
     1) Haag, Natalie JR                2) Wolf, Rebecca SR               
     3) Rodriguez, Cassidy JR           4) Steinert, Kim FR               
  4 Appleton West  'A'                               10:23.00   10:43.93    5   
     1) Braun, Michaela JR              2) Perre, Abbey JR                
     3) Manchen, Jamie SR               4) Harris, Maggie FR              
  5 Appleton East  'A'                               11:08.00   11:25.38    4   
     1) Martinez, Bella SO              2) Carmen, Eliza FR               
     3) Mckinney, MeiLin SR             4) Flood, Carolyn JR              
 
Girls High Jump High School
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Pratt, Tara               SO Appleton Wes         5-02.00    5-02.00   10   
  2 Chevalier, Amber          SO Kimberly             5-02.00    5-02.00    8   
  3 Price, Tamara             SR Appleton Nor         5-03.00    5-02.00    6   
  4 Jansen, Ali               SO Kimberly             4-10.00    4-08.00    5   
  5 Vanhoorwege, Mia          FR Appleton Eas         4-06.00    4-06.00    4   
  6 Surprise, Taylor          FR Kimberly             4-10.00   x4-06.00  
  7 Eiden, Jen                SR Appleton Nor         4-04.00    4-04.00    2.50
  7 Esker, Rachel             JR Appleton Eas         4-08.00    4-04.00    2.50
 -- Mcleish, Talia            SR Appleton Nor         4-06.00         NH  
 -- Franklin, Calyn           SO Sheboygan So         4-04.00        SCR  
 -- Peters, Morgan            SO Oshkosh West         4-08.00        SCR  
 
Girls Pole Vault High School
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Van Hammond, Grace        SO Kimberly             9-00.00    9-09.00   10   
  2 Zoran, Brianna            JR Kimberly             8-00.00    8-06.00    8   
  3 Flouro, Desiree           SR Oshkosh West         8-00.00    8-00.00    6   
  4 Mcleish, Genna            JR Appleton Nor         7-00.00    7-06.00    4.50
  4 Perry, Lexi               JR Appleton Nor         7-00.00    7-06.00    4.50
  6 Richards, Theresa         JR Oshkosh West         8-00.00    7-06.00    3   
  7 Mcleish, Maren            SO Appleton Nor         6-06.00   x7-00.00  
  8 Giesen, Adelynn           FR Kimberly             7-00.00   x7-00.00  
  9 Post, Olivia              SR Sheboygan So         6-06.00    6-06.00    2   
 
Girls Long Jump High School
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Schubbe, Kellyn           JR Appleton Wes        16-05.00   15-10.50   10   
  2 Schuh, Paige              JR Kimberly            15-11.00   15-08.00    8   
  3 Squier, Kaitlin           SR Appleton Nor        15-00.00   15-03.00    6   
  4 Ward, Makenzie            JR Kimberly            15-04.00   15-02.50    5   
  5 Miller, Jenna             SO Appleton Nor        14-02.00   14-08.00    4   
  6 Sauer, Emma               JR Appleton Wes        13-05.00   13-09.00    3   
  7 Vanhoorwege, Mia          FR Appleton Eas        13-03.00   13-09.00    2   
  8 Sell, Shayde              JR Appleton Wes        15-00.00  x13-07.00  
  9 Reinders, Nicole          JR Appleton Eas        13-01.00   13-05.00    1   
 10 Pantha, Monika            FR Sheboygan So        13-04.00   13-03.50  
 11 Barrington, Issabel       SO Sheboygan So        13-09.00   13-03.00  
 12 Valk, Sylvia              SR Appleton Nor        13-06.00  x12-09.00  
 13 Weber, Julie              FR Oshkosh West        14-02.00   12-07.00  
 14 Gold, Hannah              FR University S        13-10.00   12-06.00  
 15 Wendt, Shianne            FR Oshkosh West        14-00.00   12-03.00  
 -- Nelson, Allison           JR Oshkosh West        16-08.00       FOUL  
 -- Stone, Alissa             JR Sheboygan So        12-10.00        SCR  
 -- Lewis, Adrienne           SO Kimberly            15-06.00        SCR  
 
Girls Triple Jump High School
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Schuh, Paige              JR Kimberly            34-02.00   33-10.25   10   
  2 Chevalier, Amber          SO Kimberly            34-06.00   33-09.00    8   
  3 Mille, Allie              FR Kimberly            31-09.00  x32-03.75  
  4 Squier, Kaitlin           SR Appleton Nor        32-04.00   32-02.00    6   
  5 Thomas, Calayah           FR Oshkosh West        31-06.00   31-03.75    5   
  6 Miller, Jenna             SO Appleton Nor        29-01.00   30-05.75    4   
  7 Esker, Rachel             JR Appleton Eas        30-03.00   30-05.50    3   
  8 Reinders, Nicole          JR Appleton Eas        30-01.00   30-02.00    2   
  9 Sell, Shayde              JR Appleton Wes        30-08.00   29-10.75    1   
 10 Vanhoorwege, Mia          FR Appleton Eas        28-00.00  x29-00.50  
 11 Valk, Sylvia              SR Appleton Nor        29-02.00  x28-04.25  
 12 Sauer, Emma               JR Appleton Wes        29-00.00   27-06.50  
 13 Kosterman, Sydney         FR Appleton Wes        29-00.00  x27-03.00  
 
Girls Shot Put High School
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Huss, Taylor              SR Kimberly            39-00.00   37-00.50   10   
  2 Pritzl, Jamie             SO Appleton Wes        33-00.00   33-00.25    8   
  3 LaCount, Emily            SR Kimberly            31-00.00   31-10.50    6   
  4 Butler, Aubrei            SR Oshkosh West        34-06.00   30-05.50    5   
  5 Waldo, Shannan            JR Appleton Eas        31-00.00   30-00.75    4   
  6 Engedal, Sarah            FR Oshkosh West        28-00.00   28-06.50    3   
  7 Huss, Morgan              FR Kimberly            29-06.00  x28-01.00  
  8 Steenbock, Brooklyn       JR Appleton Eas        28-07.00   27-03.00    2   
  9 Lietke, Lauren            FR Appleton Wes        28-00.00   27-02.00    1   
 10 Hidde, Lizzy              SR Appleton Nor        28-02.00   26-11.50  
 11 Mendoza, Bridget          SR Appleton Eas        29-03.00  x26-09.50  
 12 Wiemann, Autumn           JR Sheboygan So        30-00.00   26-05.00  
 13 Voet, Sofia               SO Appleton Nor        26-09.00   26-03.25  
 14 Petit, Brielle            SR Appleton Wes        28-00.00  x25-05.00  
 15 Vaughn, Allison           SR Appleton Nor        27-11.00  x25-03.00  
 16 Havlik, Anne              SO University S        26-00.00   24-04.00  
 -- Jaso, Lexi                FR University S        23-10.00        SCR  
 
Girls Discus Throw High School
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 LaCount, Emily            SR Kimberly              104-00     121-07   10   
  2 Huss, Taylor              SR Kimberly              112-00     111-08    8   
  3 Zeihen, Lucy              SR Kimberly              104-00    x106-01  
  4 Waldo, Shannan            JR Appleton Eas          105-00      99-01    6   
  5 Steenbock, Brooklyn       JR Appleton Eas           95-00      97-11    5   
  6 Wiemann, Autumn           JR Sheboygan So           91-00      89-08    4   
  7 Hidde, Lizzy              SR Appleton Nor           77-10      89-01    3   
  8 Havlik, Anne              SO University S           87-00      86-10    2   
  9 Butler, Aubrei            SR Oshkosh West           85-03      81-08    1   
 10 Michlig, Lindsey          SO Appleton Eas           81-00     x81-00  
 11 Pritzl, Jamie             SO Appleton Wes           80-00      75-10  
 12 Heck, Nicole              SR Appleton Wes           75-00      70-11  
 13 Lietke, Lauren            FR Appleton Wes           75-00     x66-08  
 14 Engedal, Sarah            FR Oshkosh West           65-00      60-10  
 15 Hidde, Natalie            FR Appleton Nor           63-08      55-06  
 16 Ryan, Whitney             SR Appleton Nor           76-01         x7  
 -- Jaso, Lexi                FR University S           72-10        SCR  
 
            Women - High School - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Kimberly                   211        2) Appleton North            166.50
    3) Oshkosh West                90        4) Appleton West              78   
    5) Appleton East               73.50     6) Sheboygan South            32   
    7) University School of        17