Page 1
WIAA Division 1 Sectional Cross Country Meet
Hosted by Neenah High School
Lake Breeze Golf Course, Winneconne, WI
October 20, 2017
Boys Varsity
Boys 5000m run
Place TmPl Name Year School Time Pace
===== ==== ================== ==== ======================== ======== =====
1 1 Matt Meinke JR Neenah 15:57.25 5:09 i
2 2 Johnny Hyland SR Stevens Point 16:14.30 5:14 t
3 3 Ryan Hartman SO Wausau West 16:25.36 5:18 i
4 4 Isaiah Winowiski JR D.C. Everest 16:26.69 5:18 i
5 5 Joseph McKee SO Marshfield 16:29.73 5:19 i
6 6 Jordan Dzikowich SR Marshfield 16:30.02 5:19 i
7 7 Ethan Bohlman JR D.C. Everest 16:30.61 5:19
8 8 Tristan Sernau SO Stevens Point 16:31.41 5:20 t
9 9 Stephen Dinkler SR Appleton North 16:39.39 5:22 t
10 10 Liam Belson SR Stevens Point 16:39.62 5:22 t
11 11 Jonathan Moderson SR Neenah 16:40.95 5:23
12 12 Alex Strojny JR Stevens Point 16:44.19 5:24 t
13 13 Mason Meixner SR Stevens Point 16:45.64 5:24 t
14 14 Ethan Cruz JR Appleton North 16:46.58 5:24 t
15 15 Thomas Weed JR Appleton North 16:47.38 5:25 t
16 16 Trenton Bauer FR Neenah 16:47.97 5:25
17 17 Tommy Flood SO Appleton North 16:54.54 5:27 t
18 18 Ben Brogan JR Stevens Point 16:57.25 5:28 t
19 19 Chad Franz JR Stevens Point 16:59.19 5:29 t
20 20 Hunter Bartolo SR Appleton West 17:03.78 5:30
21 21 Jake Krause SO Hortonville 17:03.82 5:30
22 22 Jared Oemig SR Marshfield 17:05.22 5:30
23 23 Zach Ostrowski SR D.C. Everest 17:05.33 5:31
24 24 Griffin Congdon JR Neenah 17:05.45 5:31
25 25 Zach Brandenberg JR D.C. Everest 17:08.15 5:31
26 26 David Kerschner JR Appleton North 17:16.15 5:34 t
27 27 Josh Lopez JR Wausau East 17:16.97 5:34
28 28 Jordan Straub SR Wausau East 17:17.93 5:35
29 29 Colin Murray JR Appleton West 17:18.29 5:35
30 30 Hayden Freeman SR Appleton North 17:18.36 5:35 t
31 31 Sam Forstner JR Wisconsin Rapids Lincoln 17:19.15 5:35
32 32 Will Newsome JR Neenah 17:19.36 5:35
33 33 Tanner Bartolo SR Appleton West 17:21.04 5:36
34 34 Sam Johnson SR Hortonville 17:21.49 5:36
35 35 Harrison Sullivan SO Wisconsin Rapids Lincoln 17:22.09 5:36
36 36 Anthony Lewis SR Wausau West 17:26.01 5:37
37 37 Joseph Nicholson SR Hortonville 17:26.86 5:37
38 38 Alex Falkowski FR D.C. Everest 17:28.30 5:38
39 39 Caleb Frank SR Appleton West 17:28.68 5:38
40 40 Addison Hill SO Marshfield 17:32.75 5:39
41 41 Caleb Cychosz FR Wausau West 17:34.13 5:40
42 42 Logan McGrath SO Hortonville 17:35.10 5:40
43 43 Sidney Hestres SR Appleton North 17:36.75 5:41 t
44 44 McCormack Flores SR Appleton West 17:38.86 5:41
45 45 Joshua McKee SO Marshfield 17:44.35 5:43
46 46 Charlie Wirth FR Hortonville 17:46.47 5:44
47 47 Ben Stangel FR Wausau West 17:47.07 5:44
48 48 Andrew Vehlow SR Wausau West 17:48.55 5:44
49 49 Dayne Hagedorn JR Wausau West 17:49.98 5:45
50 50 Aaron Nussbaum JR Neenah 17:50.45 5:45
Timing & Results by PrimeTime Race & Event Management, LLC. www.pttiming.com
Page 2
WIAA Division 1 Sectional Cross Country Meet
Hosted by Neenah High School
Lake Breeze Golf Course, Winneconne, WI
October 20, 2017
Boys Varsity
Place TmPl Name Year School Time Pace
===== ==== ================== ==== ======================== ======== =====
51 51 Jacob Dick JR Marshfield 17:50.83 5:45
52 52 Clayton Rath JR Hortonville 17:57.28 5:47
53 53 Josh Niedbalski SR Wisconsin Rapids Lincoln 18:04.57 5:50
54 54 Trever Zunker SR D.C. Everest 18:06.15 5:50
55 55 Bryan Sanchez JR Appleton West 18:06.45 5:50
56 56 Dominic Laufenberg SO Merrill 18:09.18 5:51
57 57 Andrew Kaminski JR Neenah 18:10.23 5:51
58 58 Michael Jarvis JR Hortonville 18:11.78 5:52
59 59 Kenny Mui SR Appleton West 18:13.80 5:53
60 60 Bennet Smith SO Wisconsin Rapids Lincoln 18:15.91 5:53
61 61 Anders Aspenes JR Wausau East 18:19.69 5:54
62 62 Paul Fischer SR Marshfield 18:23.84 5:56
63 63 Lucas Allen FR D.C. Everest 18:26.17 5:57
64 64 Kaleb Roth SO Wausau East 18:26.66 5:57
65 65 Zach Morris SR Antigo 18:29.43 5:58
66 66 Elijah Olson SR Wausau East 18:50.66 6:04
67 67 Logan Edwards FR Antigo 18:56.71 6:06
68 68 Teagan Maier SR Wausau East 18:58.48 6:07
69 69 Deiontae Barner SO Antigo 19:04.02 6:09
70 70 Grant Seils SR Wausau East 19:12.05 6:11
71 71 Stephen Koch JR Merrill 19:15.01 6:12
72 72 Damien Bennett FR Wisconsin Rapids Lincoln 19:15.02 6:12
73 73 Nathan Hammer FR Wisconsin Rapids Lincoln 19:17.47 6:13
74 74 Ethan Cordova SO Merrill 19:24.49 6:15
75 75 Mitchell Hammer JR Wisconsin Rapids Lincoln 19:28.25 6:17
76 76 Tanner Depies FR Merrill 19:30.98 6:17
77 77 Jacob Novitch SR Merrill 19:48.14 6:23
78 78 Brody Gehrke SR Merrill 20:07.06 6:29
79 79 Cole Knapp JR Wausau West 20:25.59 6:35
80 80 Cody Urban SR Antigo 20:29.74 6:36
81 81 Nick Marshal SR Antigo 20:30.49 6:37
82 82 Kaden Steckbauer FR Antigo 20:32.64 6:37
Timing & Results by PrimeTime Race & Event Management, LLC. www.pttiming.com
WIAA Division 1 Sectional Cross Country Meet
Hosted by Neenah High School
Lake Breeze Golf Course, Winneconne, WI
October 20, 2017
========== BOYS TEAM SCORE ==========
========== Varsity ==========
team scores
1. 45 Stevens Point ( 16:36 1:22:58 0:31)
=======================================
1 2 Johnny Hyland SR 16:15
2 8 Tristan Sernau SO 16:32
3 10 Liam Belson SR 16:40
4 12 Alex Strojny JR 16:45
5 13 Mason Meixner SR 16:46
6 ( 18) Ben Brogan JR 16:58
7 ( 19) Chad Franz JR 17:00
2. 81 Appleton North ( 16:54 1:24:27 0:37)
=======================================
1 9 Stephen Dinkler SR 16:40
2 14 Ethan Cruz JR 16:47
3 15 Thomas Weed JR 16:48
4 17 Tommy Flood SO 16:55
5 26 David Kerschner JR 17:17
6 ( 30) Hayden Freeman SR 17:19
7 ( 43) Sidney Hestres SR 17:37
3. 84 Neenah ( 16:47 1:23:53 1:22)
=======================================
1 1 Matt Meinke JR 15:58
2 11 Jonathan Moderson SR 16:41
3 16 Trenton Bauer FR 16:48
4 24 Griffin Congdon JR 17:06
5 32 Will Newsome JR 17:20
6 ( 50) Aaron Nussbaum JR 17:51
7 ( 57) Andrew Kaminski JR 18:11
4. 97 D.C. Everest ( 16:57 1:24:42 1:02)
=======================================
1 4 Isaiah Winowiski JR 16:27
2 7 Ethan Bohlman JR 16:31
3 23 Zach Ostrowski SR 17:06
4 25 Zach Brandenberg JR 17:09
5 38 Alex Falkowski FR 17:29
6 ( 54) Trever Zunker SR 18:07
7 ( 63) Lucas Allen FR 18:27
5. 118 Marshfield ( 17:05 1:25:25 1:15)
=======================================
1 5 Joseph McKee SO 16:30
2 6 Jordan Dzikowich SR 16:31
3 22 Jared Oemig SR 17:06
4 40 Addison Hill SO 17:33
5 45 Joshua McKee SO 17:45
6 ( 51) Jacob Dick JR 17:51
7 ( 62) Paul Fischer SR 18:24
6. 165 Appleton West ( 17:23 1:26:53 0:35)
=======================================
1 20 Hunter Bartolo SR 17:04
2 29 Colin Murray JR 17:19
3 33 Tanner Bartolo SR 17:22
4 39 Caleb Frank SR 17:29
5 44 McCormack Flores SR 17:39
6 ( 55) Bryan Sanchez JR 18:07
7 ( 59) Kenny Mui SR 18:14
7. 175 Wausau West ( 17:25 1:27:05 1:23)
=======================================
1 3 Ryan Hartman SO 16:26
2 36 Anthony Lewis SR 17:27
3 41 Caleb Cychosz FR 17:35
4 47 Ben Stangel FR 17:48
5 48 Andrew Vehlow SR 17:49
6 ( 49) Dayne Hagedorn JR 17:50
7 ( 79) Cole Knapp JR 20:26
8. 180 Hortonville ( 17:28 1:27:16 0:43)
=======================================
1 21 Jake Krause SO 17:04
2 34 Sam Johnson SR 17:22
3 37 Joseph Nicholson SR 17:27
4 42 Logan McGrath SO 17:36
5 46 Charlie Wirth FR 17:47
6 ( 52) Clayton Rath JR 17:58
7 ( 58) Michael Jarvis JR 18:12
9. 246 Wausau East ( 18:03 1:30:13 1:34)
=======================================
1 27 Josh Lopez JR 17:17
2 28 Jordan Straub SR 17:18
3 61 Anders Aspenes JR 18:20
4 64 Kaleb Roth SO 18:27
5 66 Elijah Olson SR 18:51
6 ( 68) Teagan Maier SR 18:59
7 ( 70) Grant Seils SR 19:13
10. 251 Wisconsin Rapids Lincoln ( 18:04 1:30:20 1:56)
=======================================
1 31 Sam Forstner JR 17:20
2 35 Harrison Sullivan SO 17:23
3 53 Josh Niedbalski SR 18:05
4 60 Bennet Smith SO 18:16
5 72 Damien Bennett FR 19:16
6 ( 73) Nathan Hammer FR 19:18
7 ( 75) Mitchell Hammer JR 19:29
11. 354 Merrill ( 19:15 1:36:11 1:39)
=======================================
1 56 DOMINIC LAUFENBERG SO 18:10
2 71 STEPHEN KOCH JR 19:16
3 74 ETHAN CORDOVA SO 19:25
4 76 TANNER DEPIES FR 19:31
5 77 JACOB NOVITCH SR 19:49
6 ( 78) BRODY GEHRKE SR 20:08
12. 362 Antigo ( 19:31 1:37:33 2:01)
=======================================
1 65 Zach Morris SR 18:30
2 67 Logan Edwards FR 18:57
3 69 Deiontae Barner SO 19:05
4 80 Cody Urban SR 20:30
5 81 Nick Marshal SR 20:31
6 ( 82) Kaden Steckbauer FR 20:33