--------------------------------------- 1
Milwaukee River Invitational
Hosted at Lincoln Park by Milwaukee King & Shorewood
Glendale, WI
August 23, 2018
========== Boys Varsity Overall ==========
1. 83 Whitefish Bay ( 17:56 1:29:37 1:09)
=======================================================
1 3 Eli Dyer 12 17:20
2 13 Noal Basil 12 17:51
3 15 Nico Martinez-Ort 10 17:54
4 19 Ethan Morris 11 18:03
5 33 Sam Komisar 12 18:29
6 ( 39) Jacob Anzia 10 18:38
7 ( 61) Carl Youel 11 19:12
2. 122 Marquette ( 18:14 1:31:09 0:53)
=======================================================
1 12 Will Friedrich 12 17:50
2 17 Jonathan Kohr 12 17:59
3 21 Chris McKenna 11 18:09
4 30 Alec Wahl 12 18:28
5 42 Ryan Pelis 11 18:43
6 ( 71) Christian Kohr 9 19:34
7 ( 80) Tommy Woody 12 19:50
3. 123 Greendale ( 18:14 1:31:10 0:33)
=======================================================
1 16 Ryan Unruh 12 17:57
2 18 Logan Lutz 11 18:01
3 24 Matthew Stilling 11 18:14
4 31 Connor Polenske 9 18:28
5 34 Jason Yager 10 18:30
6 ( 72) Aaron Shibilski 10 19:35
7 ( 78) Theo Brozynski 11 19:49
4. 133 Milwaukee King ( 18:09 1:30:45 1:41)
=======================================================
1 2 Louis Ketchman 12 17:13
2 5 Ellery Pleier 11 17:25
3 28 Graham Bronson 12 18:26
4 48 Desharr Saddler 12 18:47
5 50 Nickolas Krueger 10 18:54
6 ( 64) Juan Sanchez 11 19:16
7 ( 66) Marques Washington 12 19:19
5. 144 Shorewood ( 18:12 1:30:56 1:33)
=======================================================
1 6 Edgardo Valdes 12 17:27
2 7 Lucas Florsheim 11 17:30
3 20 Ray Oechler 12 18:04
4 53 Jason Hegelmeyer 12 18:55
5 58 Adam O'Connor 9 19:00
6 ( 67) Jaron Tsuchiyama 11 19:20
7 ( 79) Grant Shields 12 19:49
6. 151 Menomonee Falls ( 18:16 1:31:20 1:24)
=======================================================
1 8 Eric Dethloff 11 17:32
2 9 Logan Hipps 12 17:33
--------------------------------------- 2
3 37 Braden Hervey 12 18:35
4 43 Braden Reigstad 9 18:44
5 54 Ethan Pogorzelski 11 18:56
6 ( 70) Alex Nadolski 11 19:33
7 ( 90) Jonathan Stroh 11 20:09
7. 174 DeForest ( 18:24 1:31:59 2:12)
=======================================================
1 4 Jacob Burgener 12 17:23
2 10 Alex Grabowski 12 17:36
3 35 Nathan Neeley 11 18:30
4 52 John Roth 11 18:55
5 73 Elijah Bauer 9 19:35
6 (100) Ferris Wolf 10 20:41
7 (104) Jackson Grabowski 9 20:52
8. 191 Wauwatosa East ( 18:27 1:32:11 3:02)
=======================================================
1 1 Henry Wellenstein 12 16:39
2 27 Max Finco 12 18:26
3 40 Grant Heus 11 18:39
4 46 Nate Blischke 12 18:46
5 77 Liam Nicol 12 19:41
6 ( 85) Nick Bartholf 12 19:59
7 ( 96) Steven Koss 10 20:28
9. 251 Homestead ( 19:02 1:35:08 2:49)
=======================================================
1 22 Kai Newman 12 18:11
2 32 Max Fuehrer 11 18:28
3 44 Jacob Wiener 11 18:44
4 45 Jackson Rauch 11 18:45
5 108 Cullen Boyle 9 21:00
6 (113) Colby Sehnert 9 21:13
7 (116) Adam Dolan 9 21:27
10. 255 Port Washington ( 19:01 1:35:03 2:44)
=======================================================
1 14 Brett Grisar 12 17:52
2 26 Zach Gephart 12 18:16
3 49 Ben Pasten 11 18:49
4 69 Joe Burke 12 19:30
5 97 Jacob Deheck 12 20:36
6 ( 98) Michael Wegner 11 20:37
7 (103) Gabe Pasten 9 20:52
11. 279 Grafton ( 19:05 1:35:21 2:14)
=======================================================
1 11 Zander Lichosik 12 17:37
2 38 Nathan Baker 10 18:37
3 74 Thomas Volkmann 12 19:38
4 75 Jake Neperud 12 19:38
5 81 Hunter Bartelt 12 19:51
6 ( 82) Sam Peters 12 19:53
7 ( 83) Cael Abad 10 19:53
12. 296 University School of Milwaukee ( 19:08 1:35:40 0:37)
=======================================================
1 47 Ishan Kuttcikat 12 18:47
2 56 Duncan Petrie 12 18:58
3 62 George Graham 11 19:15
4 63 Ryan Kennedy 12 19:16
--------------------------------------- 3
5 68 Drew Stephens 9 19:24
6 ( 91) Thomas Stephens 9 20:10
7 ( 92) Jacob Gold 11 20:11
13. 296 Milwaukee Ronald Reagan ( 19:09 1:35:45 1:37)
=======================================================
1 36 Erick Torres 12 18:30
2 51 Gabriel Ramirez 12 18:54
3 55 Nathan Brown 11 18:57
4 65 Dominic Torres 10 19:17
5 89 Marco Cordero 12 20:07
6 ( 93) Alejandro Lezama 9 20:13
7 (101) Jose Perez 10 20:42
14. 303 Cedar Grove-Belgium ( 19:14 1:36:09 1:53)
=======================================================
1 23 Quinn Hoopman 12 18:13
2 57 Bryce Ketterhagen 12 19:00
3 60 Elliot Depies 12 19:10
4 76 Nathanael Bruhn 9 19:40
5 87 Andrew Reichert 12 20:06
6 ( 88) Ben Fleuchaus 11 20:07
7 ( 95) Logan Ketterhagen 10 20:21
15. 412 Wauwatosa West ( 20:09 1:40:44 3:20)
=======================================================
1 41 Adam Justin 11 18:41
2 59 Collin Jacobi 11 19:03
3 84 Mike Dettlaff 12 19:58
4 109 Jacob Burgardt 11 21:01
5 119 Jude Whale 9 22:01
6 (131) Kyle Cvecko 12 24:46
7 (133) Jared Weber 10 24:55
16. 416 Cedarburg ( 20:05 1:40:24 2:39)
=======================================================
1 25 Timmy Brey 11 18:16
2 86 Dwight Hosni 10 20:00
3 94 Matthew Mueller 11 20:18
4 105 Riley Burns 12 20:55
5 106 Jacob Sanem 10 20:55
6 (107) Michael Cox 10 20:58
7 (112) Noah Provencher 10 21:06
17. 496 Dominican ( 21:15 1:46:15 5:40)
=======================================================
1 29 Aidan Phillips 10 18:27
2 110 Josh Lesac 10 21:03
3 111 Myles Melloch 9 21:06
4 118 Kenny Wirth 11 21:32
5 128 Joe Parlier 9 24:07
6 (140) Tyler Baldwin 11 28:01
18. 589 Cudahy/St. Francis ( 22:01 1:50:02 1:55)
=======================================================
1 114 Seth Lipor 11 21:17
2 115 Jaycee Deluna 11 21:22
3 117 Nathan Hall 10 21:30
4 120 Colton Feirer 12 22:41
5 123 Alec Stys 12 23:12
6 (124) Robbie Zager 10 23:14
7 (126) Chris Mysliwy 12 23:39
--------------------------------------- 4
19. 633 Cristo Rey Jesuit ( 26:59 2:14:52 18:45)
=======================================================
1 99 Antonio Hernandez 12 20:40
2 125 Nathan Andrade 9 23:21
3 127 Tony Noyola 11 23:46
4 139 Ricardo Zamora 11 27:40
5 143 Oscar Monarrez 11 39:25
20. 635 St. Thomas More ( 24:11 2:00:55 4:41)
=======================================================
1 102 Joseph Missurelli 10 20:42
2 130 Simon Dickover 12 24:36
3 132 Antonio Trinidad 12 24:54
4 135 William Scheske 9 25:20
5 136 Ivan Rojo 12 25:23
6 (138) Jorge Munoz-Flores 12 25:35
21. 643 Milwaukee Bradley Tech ( 24:15 2:01:13 2:34)
=======================================================
1 121 Jalin Conner 11 22:50
2 122 Noah Huff 11 23:07
3 129 JaShawn Forester 10 24:33
4 134 Jacob Rodriguez 9 25:19
5 137 Josiah Gillie 9 25:24
6 (141) Gabriel Centeno 9 28:47
7 (142) Lazerick Willis 9 28:54
--------------------------------------- 5
Milwaukee River Invitational
Hosted at Lincoln Park by Milwaukee King & Shorewood
Glendale, WI
August 23, 2018
Boys 5000 Meter Run Varsity Overall
Place TmPl Name Year Team Time Pace
===== ==== ==================== ==== ========================= ======== =====
1 1 Henry Wellenstein 12 Wauwatosa East 16:38.77 5:22
2 2 Louis Ketchman 12 Milwaukee King 17:12.08 5:33
3 3 Eli Dyer 12 Whitefish Bay 17:19.81 5:35
4 4 Jacob Burgener 12 DeForest 17:22.08 5:36
5 5 Ellery Pleier 11 Milwaukee King 17:24.74 5:37
6 6 Edgardo Valdes 12 Shorewood 17:26.82 5:37
7 7 Lucas Florsheim 11 Shorewood 17:29.92 5:38
8 8 Eric Dethloff 11 Menomonee Falls 17:31.40 5:39
9 9 Logan Hipps 12 Menomonee Falls 17:32.68 5:39
10 10 Alex Grabowski 12 DeForest 17:35.46 5:40
11 11 Zander Lichosik 12 Grafton 17:36.85 5:41
12 12 Will Friedrich 12 Marquette 17:49.46 5:45
13 13 Noal Basil 12 Whitefish Bay 17:50.89 5:45
14 14 Brett Grisar 12 Port Washington 17:51.86 5:45
15 15 Nico Martinez-Ort 10 Whitefish Bay 17:53.45 5:46
16 16 Ryan Unruh 12 Greendale 17:56.94 5:47
17 17 Jonathan Kohr 12 Marquette 17:58.28 5:48
18 18 Logan Lutz 11 Greendale 18:00.95 5:48
19 19 Ethan Morris 11 Whitefish Bay 18:03.00 5:49
20 20 Ray Oechler 12 Shorewood 18:03.86 5:49
21 21 Chris McKenna 11 Marquette 18:08.48 5:51
22 22 Kai Newman 12 Homestead 18:10.46 5:51
23 23 Quinn Hoopman 12 Cedar Grove-Belgium 18:12.16 5:52
24 24 Matthew Stilling 11 Greendale 18:13.29 5:52
25 25 Timmy Brey 11 Cedarburg 18:15.51 5:53
26 26 Zach Gephart 12 Port Washington 18:15.92 5:53
27 27 Max Finco 12 Wauwatosa East 18:25.54 5:56
28 28 Graham Bronson 12 Milwaukee King 18:25.85 5:56
29 29 Aidan Phillips 10 Dominican 18:26.42 5:57
30 30 Alec Wahl 12 Marquette 18:27.29 5:57
31 31 Connor Polenske 9 Greendale 18:27.73 5:57
32 32 Max Fuehrer 11 Homestead 18:27.88 5:57
33 33 Sam Komisar 12 Whitefish Bay 18:28.03 5:57
34 34 Jason Yager 10 Greendale 18:29.46 5:58
35 35 Nathan Neeley 11 DeForest 18:29.49 5:58
36 36 Erick Torres 12 Milwaukee Ronald Reagan 18:29.70 5:58
37 Elijah Miner 12 Messmer Catholic 18:32.31 5:59
38 37 Braden Hervey 12 Menomonee Falls 18:34.81 5:59
39 38 Nathan Baker 10 Grafton 18:36.81 6:00
40 39 Jacob Anzia 10 Whitefish Bay 18:37.95 6:00
41 40 Grant Heus 11 Wauwatosa East 18:38.05 6:00
42 41 Adam Justin 11 Wauwatosa West 18:40.41 6:01
43 42 Ryan Pelis 11 Marquette 18:42.98 6:02
44 43 Braden Reigstad 9 Menomonee Falls 18:43.52 6:02
45 44 Jacob Wiener 11 Homestead 18:43.85 6:02
46 45 Jackson Rauch 11 Homestead 18:44.94 6:03
47 46 Nate Blischke 12 Wauwatosa East 18:45.17 6:03
48 47 Ishan Kuttcikat 12 University School of Milw 18:46.23 6:03
49 48 Desharr Saddler 12 Milwaukee King 18:46.84 6:03
50 49 Ben Pasten 11 Port Washington 18:48.58 6:04
ïTiming & Results by PrimeTime Race & Event Management, LLC. www.pttiming.comï
--------------------------------------- 6
Milwaukee River Invitational
Hosted at Lincoln Park by Milwaukee King & Shorewood
Glendale, WI
August 23, 2018
Boys Varsity Overall
Place TmPl Name Year Team Time Pace
===== ==== ==================== ==== ========================= ======== =====
51 50 Nickolas Krueger 10 Milwaukee King 18:53.13 6:05
52 51 Gabriel Ramirez 12 Milwaukee Ronald Reagan 18:53.50 6:05
53 52 John Roth 11 DeForest 18:54.37 6:06
54 53 Jason Hegelmeyer 12 Shorewood 18:54.99 6:06
55 54 Ethan Pogorzelski 11 Menomonee Falls 18:55.83 6:06
56 55 Nathan Brown 11 Milwaukee Ronald Reagan 18:56.04 6:06
57 56 Duncan Petrie 12 University School of Milw 18:57.90 6:07
58 57 Bryce Ketterhagen 12 Cedar Grove-Belgium 18:59.06 6:07
59 58 Adam O'Connor 9 Shorewood 18:59.99 6:07
60 59 Collin Jacobi 11 Wauwatosa West 19:02.34 6:08
61 60 Elliot Depies 12 Cedar Grove-Belgium 19:09.29 6:10
62 61 Carl Youel 11 Whitefish Bay 19:11.42 6:11
63 Andrew Jamison 9 Whitefish Bay 19:13.86 6:12
64 Jonah Block 9 Whitefish Bay 19:14.18 6:12
65 62 George Graham 11 University School of Milw 19:14.46 6:12
66 63 Ryan Kennedy 12 University School of Milw 19:15.07 6:12
67 64 Juan Sanchez 11 Milwaukee King 19:15.90 6:13
68 65 Dominic Torres 10 Milwaukee Ronald Reagan 19:16.63 6:13
69 66 Marques Washington 12 Milwaukee King 19:18.75 6:13
70 67 Jaron Tsuchiyama 11 Shorewood 19:19.51 6:14
71 68 Drew Stephens 9 University School of Milw 19:23.88 6:15
72 69 Joe Burke 12 Port Washington 19:29.28 6:17
73 Ben Liebl 9 Milwaukee King 19:32.17 6:18
74 70 Alex Nadolski 11 Menomonee Falls 19:32.64 6:18
75 71 Christian Kohr 9 Marquette 19:33.30 6:18
76 72 Aaron Shibilski 10 Greendale 19:34.09 6:18
77 73 Elijah Bauer 9 DeForest 19:34.77 6:19
78 74 Thomas Volkmann 12 Grafton 19:37.04 6:19
79 75 Jake Neperud 12 Grafton 19:37.75 6:20
80 76 Nathanael Bruhn 9 Cedar Grove-Belgium 19:39.59 6:20
81 77 Liam Nicol 12 Wauwatosa East 19:40.66 6:21
82 78 Theo Brozynski 11 Greendale 19:48.15 6:23
83 79 Grant Shields 12 Shorewood 19:48.74 6:23
84 80 Tommy Woody 12 Marquette 19:49.18 6:23
85 81 Hunter Bartelt 12 Grafton 19:50.50 6:24
86 82 Sam Peters 12 Grafton 19:52.04 6:24
87 83 Cael Abad 10 Grafton 19:52.70 6:24
88 Jack Rheinhoffer 9 Shorewood 19:54.54 6:25
89 84 Mike Dettlaff 12 Wauwatosa West 19:57.90 6:26
90 85 Nick Bartholf 12 Wauwatosa East 19:58.51 6:26
91 86 Dwight Hosni 10 Cedarburg 19:59.77 6:27
92 James Gilpatric 12 Milwaukee King 20:01.02 6:27
93 Ben Deguire 9 Marquette 20:02.19 6:27
94 87 Andrew Reichert 12 Cedar Grove-Belgium 20:05.34 6:28
95 88 Ben Fleuchaus 11 Cedar Grove-Belgium 20:06.03 6:29
96 89 Marco Cordero 12 Milwaukee Ronald Reagan 20:06.89 6:29
97 90 Jonathan Stroh 11 Menomonee Falls 20:08.41 6:29
98 91 Thomas Stephens 9 University School of Milw 20:10.00 6:30
99 92 Jacob Gold 11 University School of Milw 20:10.81 6:30
100 Alexander Creighton 11 Shorewood 20:11.77 6:31
ïTiming & Results by PrimeTime Race & Event Management, LLC. www.pttiming.comï
--------------------------------------- 7
Milwaukee River Invitational
Hosted at Lincoln Park by Milwaukee King & Shorewood
Glendale, WI
August 23, 2018
Boys Varsity Overall
Place TmPl Name Year Team Time Pace
===== ==== ==================== ==== ========================= ======== =====
101 93 Alejandro Lezama 9 Milwaukee Ronald Reagan 20:12.77 6:31
102 Alec Haag 12 Exhibition 20:15.49 6:32
103 Aidan Grogan 12 Marquette 20:16.51 6:32
104 94 Matthew Mueller 11 Cedarburg 20:17.51 6:32
105 Josh Verish 12 Greendale 20:18.16 6:33
106 Damar Reed 9 Milwaukee King 20:18.20 6:33
107 Nathan Woolf 10 Grafton 20:19.50 6:33
108 95 Logan Ketterhagen 10 Cedar Grove-Belgium 20:20.23 6:33
109 Brady Burkle 11 Marquette 20:20.61 6:33
110 Leo Pruhs 11 Marquette 20:22.31 6:34
111 Ben Kramer 12 Shorewood 20:23.45 6:34
112 Ryan Treptow 10 University School of Milw 20:25.25 6:35
113 Donn Rhys Mondano 9 University School of Milw 20:25.63 6:35
114 96 Steven Koss 10 Wauwatosa East 20:27.36 6:36
115 Sebastian Sanders 12 Marquette 20:29.66 6:36
116 Henry Hegemann 10 Marquette 20:31.80 6:37
117 Nicholas Emanuelson 10 Shorewood 20:34.01 6:38
118 97 Jacob Deheck 12 Port Washington 20:35.55 6:38
119 98 Michael Wegner 11 Port Washington 20:36.08 6:38
120 Gustavo Martinez-Her 11 Marquette 20:37.16 6:39
121 Cole Ketterhagen 9 Cedar Grove-Belgium 20:38.45 6:39
122 Charlie Carignan 11 Shorewood 20:38.61 6:39
123 99 Antonio Hernandez 12 Cristo Rey Jesuit 20:39.52 6:39
124 100 Ferris Wolf 10 DeForest 20:40.46 6:40
125 101 Jose Perez 10 Milwaukee Ronald Reagan 20:41.05 6:40
126 Oskar Bockhorst 9 Shorewood 20:41.47 6:40
127 102 Joseph Missurelli 10 St. Thomas More 20:41.51 6:40
128 Bobby Rolfs 11 Marquette 20:42.27 6:40
129 Jonathan Lukas 9 Whitefish Bay 20:44.69 6:41
130 Ryan Morita 10 Wauwatosa East 20:46.36 6:42
131 Greg Lyon 12 Marquette 20:49.91 6:43
132 103 Gabe Pasten 9 Port Washington 20:51.13 6:43
133 104 Jackson Grabowski 9 DeForest 20:51.73 6:43
134 Reece Decorah 10 Milwaukee Ronald Reagan 20:53.91 6:44
135 105 Riley Burns 12 Cedarburg 20:54.05 6:44
136 106 Jacob Sanem 10 Cedarburg 20:54.41 6:44
137 John Poppe 12 Greendale 20:54.42 6:44
138 Zane Bannik 10 Shorewood 20:57.06 6:45
139 107 Michael Cox 10 Cedarburg 20:57.46 6:45
140 108 Cullen Boyle 9 Homestead 20:59.29 6:46
141 109 Jacob Burgardt 11 Wauwatosa West 21:00.49 6:46
142 Jackson Myers 10 Port Washington 21:01.37 6:46
143 110 Josh Lesac 10 Dominican 21:02.40 6:47
144 Derek Ruona 12 Grafton 21:02.82 6:47
145 Joseph Tallmadge 11 Marquette 21:03.08 6:47
146 Pharis Martin 11 DeForest 21:03.36 6:47
147 Maxwell Radcliffe 11 Wauwatosa East 21:03.71 6:47
148 111 Myles Melloch 9 Dominican 21:05.10 6:48
149 112 Noah Provencher 10 Cedarburg 21:05.92 6:48
150 Liam Sullivan-Kon 10 Milwaukee King 21:06.81 6:48
ïTiming & Results by PrimeTime Race & Event Management, LLC. www.pttiming.comï
--------------------------------------- 8
Milwaukee River Invitational
Hosted at Lincoln Park by Milwaukee King & Shorewood
Glendale, WI
August 23, 2018
Boys Varsity Overall
Place TmPl Name Year Team Time Pace
===== ==== ==================== ==== ========================= ======== =====
151 Willie Couffou 10 Marquette 21:06.87 6:48
152 113 Colby Sehnert 9 Homestead 21:12.09 6:50
153 Gent Beluli 11 DeForest 21:13.46 6:50
154 Wesley Reichle 10 Cedar Grove-Belgium 21:15.51 6:51
155 Andrew Langholz 11 Cedarburg 21:15.88 6:51
156 114 Seth Lipor 11 Cudahy/St. Francis 21:16.83 6:51
157 Christopher Jensen 11 Whitefish Bay 21:17.21 6:52
158 Will Lautenschlae 10 Cedar Grove-Belgium 21:18.37 6:52
159 Jonathan Sargent 12 Marquette 21:18.83 6:52
160 Joseph McLaughlin 10 Marquette 21:19.46 6:52
161 115 Jaycee Deluna 11 Cudahy/St. Francis 21:21.49 6:53
162 Nico Paszkiewicz 11 Greendale 21:23.95 6:54
163 Alexander Salick 10 Marquette 21:24.10 6:54
164 Ben Barutzke 9 Greendale 21:25.22 6:54
165 Pierson Froelich 11 Shorewood 21:26.09 6:54
166 116 Adam Dolan 9 Homestead 21:26.83 6:55
167 117 Nathan Hall 10 Cudahy/St. Francis 21:29.42 6:56
168 118 Kenny Wirth 11 Dominican 21:31.49 6:56
169 Jack Wimmer 9 Marquette 21:31.84 6:56
170 Cooper Steele 11 DeForest 21:33.04 6:57
171 Jacob Marx 10 Marquette 21:33.64 6:57
172 John Wood 9 Marquette 21:33.66 6:57
173 Alexander Dobbs 10 Greendale 21:34.21 6:57
174 Jack Lavelle 9 Whitefish Bay 21:35.29 6:57
175 Cirrus Ghojallu 9 Shorewood 21:37.90 6:58
176 James Moyer 10 Homestead 21:38.77 6:59
177 Ben Kelroy 10 Marquette 21:41.91 7:00
178 Scott Woolf 12 Grafton 21:42.53 7:00
179 Jack Retzer 9 Marquette 21:44.11 7:00
180 Kyle Knutson 9 Homestead 21:54.28 7:04
181 Ryker Hofman 9 Cedarburg 21:55.22 7:04
182 Shane Van Domlen 11 DeForest 21:55.29 7:04
183 Jenson Aaron 9 Milwaukee Ronald Reagan 21:55.61 7:04
184 Bobby Sereno 11 Marquette 21:57.77 7:05
185 Thomas Eifert 10 Grafton 21:58.48 7:05
186 Parker Wolf 9 Marquette 21:59.23 7:05
187 Alex Nett 9 Cedar Grove-Belgium 21:59.35 7:05
188 119 Jude Whale 9 Wauwatosa West 22:00.46 7:06
189 Max Gerbensky 10 Greendale 22:03.88 7:07
190 Seth Williams 11 DeForest 22:05.67 7:07
191 Thomas Hirthe 9 Milwaukee King 22:07.07 7:08
192 Naseem Ahmad 10 Milwaukee King 22:07.73 7:08
193 Jack Williams 12 Port Washington 22:07.80 7:08
194 Harrison Hartjes 10 University School of Milw 22:09.53 7:08
195 David Sanders 10 Marquette 22:09.72 7:08
196 Leo Roemer 10 Whitefish Bay 22:10.29 7:09
197 William Schwister 10 Marquette 22:10.72 7:09
198 Andew Grebe 10 Marquette 22:11.87 7:09
199 Gerry Neugent 12 Marquette 22:13.97 7:10
200 Joe Madell 10 Shorewood 22:18.67 7:11
ïTiming & Results by PrimeTime Race & Event Management, LLC. www.pttiming.comï
--------------------------------------- 9
Milwaukee River Invitational
Hosted at Lincoln Park by Milwaukee King & Shorewood
Glendale, WI
August 23, 2018
Boys Varsity Overall
Place TmPl Name Year Team Time Pace
===== ==== ==================== ==== ========================= ======== =====
201 Michael Krol 12 Marquette 22:20.16 7:12
202 Sam Meehan 10 Cedarburg 22:20.37 7:12
203 Quentin Medley 9 Shorewood 22:21.94 7:12
204 Jared Larson 12 DeForest 22:23.56 7:13
205 Joe Mitchell 11 Whitefish Bay 22:29.44 7:15
206 Luc Marchessault 12 Greendale 22:32.51 7:16
207 Mason Raasch 9 Port Washington 22:34.58 7:16
208 Kavon Davison 12 Messmer Catholic 22:36.01 7:17
209 120 Colton Feirer 12 Cudahy/St. Francis 22:40.76 7:18
210 Austin Gent 12 Whitefish Bay 22:42.02 7:19
211 Alex Pienkos 11 Marquette 22:43.58 7:19
212 Kai Grebe 9 Cedarburg 22:43.90 7:19
213 Dylan Quint 11 Cedar Grove-Belgium 22:43.98 7:20
214 Carson Ormsby 9 Whitefish Bay 22:44.35 7:20
215 Adam Jaraba 12 Milwaukee Ronald Reagan 22:44.95 7:20
216 Ryan Scott 9 Milwaukee Ronald Reagan 22:46.57 7:20
217 Lance Greicar 9 Grafton 22:48.38 7:21
218 Eric Detienne 9 Whitefish Bay 22:48.78 7:21
219 Michael Sohn 11 Marquette 22:49.56 7:21
220 121 Jalin Conner 11 Milwaukee Bradley Tech 22:49.67 7:21
221 Sam Thompson 9 Grafton 22:50.53 7:22
222 Owen Zeisler 9 Homestead 22:57.93 7:24
223 Stefan Zrnic 11 Greendale 23:00.44 7:25
224 Nicholas Sanfelippo 12 Milwaukee Ronald Reagan 23:01.25 7:25
225 Connor Guysky 11 Grafton 23:01.84 7:25
226 Blake Peiffer 11 Port Washington 23:04.32 7:26
227 122 Noah Huff 11 Milwaukee Bradley Tech 23:06.55 7:27
228 Declan Coleman 11 Whitefish Bay 23:11.08 7:28
229 123 Alec Stys 12 Cudahy/St. Francis 23:11.86 7:28
230 Ethan McElwee 10 Marquette 23:12.18 7:29
231 Max Merrick 10 Marquette 23:12.75 7:29
232 Damon Katz 10 Whitefish Bay 23:13.55 7:29
233 124 Robbie Zager 10 Cudahy/St. Francis 23:13.59 7:29
234 Andres Ferreira 11 Milwaukee Ronald Reagan 23:14.27 7:29
235 Christopher Turba 9 DeForest 23:15.65 7:30
236 Korbin Eisler 10 DeForest 23:15.94 7:30
237 Dylan Duffy 9 Milwaukee Ronald Reagan 23:16.38 7:30
238 Evan Voeltner 11 Milwaukee King 23:18.05 7:30
239 Phelipe Muzquiz 10 Marquette 23:20.03 7:31
240 125 Nathan Andrade 9 Cristo Rey Jesuit 23:20.12 7:31
241 Quinn Thompson 11 University School of Milw 23:20.87 7:31
242 Logan Depies 9 Cedar Grove-Belgium 23:21.08 7:31
243 Dylan King 9 DeForest 23:21.48 7:32
244 Nicolas Leffel 11 Milwaukee Ronald Reagan 23:23.13 7:32
245 Tommy Hickey 10 Marquette 23:25.51 7:33
246 Cooper Keillor 10 Cedarburg 23:26.77 7:33
247 Ruben Bentley 12 Cedarburg 23:27.56 7:34
248 Will Girsch 10 Cedarburg 23:28.87 7:34
249 Nhan Nguyen 11 Milwaukee Ronald Reagan 23:33.70 7:36
250 Sean Clothier 9 Marquette 23:34.72 7:36
ïTiming & Results by PrimeTime Race & Event Management, LLC. www.pttiming.comï
--------------------------------------- 10
Milwaukee River Invitational
Hosted at Lincoln Park by Milwaukee King & Shorewood
Glendale, WI
August 23, 2018
Boys Varsity Overall
Place TmPl Name Year Team Time Pace
===== ==== ==================== ==== ========================= ======== =====
251 Gabe Salud 11 Shorewood 23:37.05 7:37
252 Josh Cieslewicz 10 Homestead 23:37.50 7:37
253 Jack Hanaway 11 Shorewood 23:38.58 7:37
254 126 Chris Mysliwy 12 Cudahy/St. Francis 23:38.72 7:37
255 Will Buettner 10 Marquette 23:39.21 7:37
256 Alec Malone 10 Marquette 23:40.33 7:38
257 Jac Gasser 11 Cedar Grove-Belgium 23:40.63 7:38
258 Leland Hanewall 11 Shorewood 23:43.51 7:39
259 Joseph Ketchum 9 Whitefish Bay 23:43.93 7:39
260 127 Tony Noyola 11 Cristo Rey Jesuit 23:45.67 7:39
261 Patrick Mowbray 12 DeForest 23:46.77 7:40
262 Richard Deverey 11 Marquette 23:49.55 7:41
263 Edward Vargas 10 Milwaukee Ronald Reagan 23:58.19 7:43
264 Carlos Hernandez 11 Milwaukee King 24:01.47 7:44
265 Marco Porras 9 Milwaukee King 24:02.54 7:45
266 Antonio Feciskonin 12 Port Washington 24:05.85 7:46
267 128 Joe Parlier 9 Dominican 24:06.01 7:46
268 Reed Ochalek 10 Marquette 24:07.60 7:46
269 Jacob Meier 9 Port Washington 24:08.63 7:47
270 Germeiah Jackson 10 Shorewood 24:08.83 7:47
271 Jack Bogenshutz 11 Cedarburg 24:09.43 7:47
272 Grayson Carpenter 10 Cedarburg 24:10.67 7:47
273 Darien Russell 12 Messmer Catholic 24:10.91 7:47
274 Aayush Karan 12 University School of Milw 24:10.97 7:48
275 Connor Fisher 11 Marquette 24:12.56 7:48
276 Austin Sommer 12 Port Washington 24:13.43 7:48
277 James Matthews 10 Marquette 24:13.50 7:48
278 Caeden Polster 12 University School of Milw 24:14.05 7:49
279 William Courchane 12 Greendale 24:15.72 7:49
280 Henry Locke 12 Milwaukee Ronald Reagan 24:19.61 7:50
281 Ademar Gamero 10 Marquette 24:19.80 7:50
282 Jack Mandel 9 Homestead 24:30.13 7:54
283 Nikolas Loduhua 9 Marquette 24:31.16 7:54
284 Nate Meeks 9 Port Washington 24:31.84 7:54
285 129 Jashawn Forester 10 Milwaukee Bradley Tech 24:32.73 7:55
286 Dominic Ornelas 10 Greendale 24:34.33 7:55
287 130 Simon Dickover 12 St. Thomas More 24:35.62 7:55
288 Andrew Merdes 10 Marquette 24:36.37 7:56
289 Jack Beehler 9 Marquette 24:37.04 7:56
290 Emmanuel Lopez 10 Marquette 24:38.46 7:56
291 Emilio Demichelle 9 Marquette 24:42.24 7:58
292 Tyler Crass 11 Grafton 24:43.09 7:58
293 131 Kyle Cvecko 12 Wauwatosa West 24:45.11 7:59
294 Will Young 9 Marquette 24:46.38 7:59
295 Trevor St. Peter 11 Port Washington 24:47.28 7:59
296 Alan Barnes 10 Whitefish Bay 24:48.88 8:00
297 Rex Braun 11 Greendale 24:51.41 8:01
298 132 Antonio Trinidad 12 St. Thomas More 24:53.53 8:01
299 133 Jared Weber 10 Wauwatosa West 24:54.45 8:02
300 Calvin Lisser 11 Wauwatosa West 24:56.06 8:02
ïTiming & Results by PrimeTime Race & Event Management, LLC. www.pttiming.comï
--------------------------------------- 11
Milwaukee River Invitational
Hosted at Lincoln Park by Milwaukee King & Shorewood
Glendale, WI
August 23, 2018
Boys Varsity Overall
Place TmPl Name Year Team Time Pace
===== ==== ==================== ==== ========================= ======== =====
301 James Schubert 9 Marquette 24:58.92 8:03
302 Liam Schlosser 9 Marquette 25:06.68 8:05
303 Alex Quinn 9 Marquette 25:06.88 8:06
304 Philip Tallmadge 9 Marquette 25:10.36 8:07
305 Paul Koehler 10 Marquette 25:11.04 8:07
306 Eric Schmidt 9 Marquette 25:13.55 8:08
307 Spencer Jackson 11 Milwaukee Ronald Reagan 25:16.91 8:09
308 Thomas Simons 10 Wauwatosa West 25:17.98 8:09
309 134 Jacob Rodriguez 9 Milwaukee Bradley Tech 25:18.74 8:09
310 135 William Scheske 9 St. Thomas More 25:19.20 8:09
311 136 Ivan Rojo 12 St. Thomas More 25:22.95 8:11
312 137 Josiah Gillie 9 Milwaukee Bradley Tech 25:23.45 8:11
313 Brennan Harris 9 Wauwatosa West 25:23.70 8:11
314 Nathan Gruenwald 9 Homestead 25:24.72 8:11
315 Jacob Amundson 12 Cedarburg 25:24.75 8:11
316 Colin Parrott 9 University School of Milw 25:31.18 8:13
317 Jake Terrill 9 Cedarburg 25:32.47 8:14
318 Max Heilig 11 Milwaukee King 25:32.80 8:14
319 Andrew Lehner 11 Cudahy/St. Francis 25:33.40 8:14
320 138 Jorge Munoz-Flores 12 St. Thomas More 25:34.30 8:14
321 Isaac McConnell 10 Cedarburg 25:39.29 8:16
322 Tyler Grant 11 Port Washington 25:40.95 8:16
323 Josh Brown 11 Grafton 25:42.38 8:17
324 Ari Meyer 10 Whitefish Bay 25:43.13 8:17
325 Ben Didier 12 Marquette 25:59.59 8:22
326 Jack Bogan 12 DeForest 26:00.51 8:23
327 Justin Mamayek 10 Milwaukee King 26:01.03 8:23
328 Sam Aria 11 Grafton 26:02.06 8:23
329 Kyle Gjerseth 10 DeForest 26:04.19 8:24
330 Jack Ford 9 Marquette 26:06.78 8:25
331 Carlos Banda 10 University School of Milw 26:12.44 8:27
332 Rutger Lens 10 Milwaukee King 26:13.89 8:27
333 Hye Sung Jung 11 Whitefish Bay 26:21.82 8:30
334 Baz Holifield 10 Shorewood 26:29.68 8:32
335 Nick Leiker 9 Marquette 26:35.07 8:34
336 River Howell 9 Port Washington 26:38.88 8:35
337 Reid Morauske 10 DeForest 26:39.43 8:35
338 Willie Doerr 9 Homestead 26:43.04 8:36
339 Brendan Palubiski 9 Port Washington 26:49.67 8:39
340 Nixon Smith 9 Homestead 26:50.28 8:39
341 Max Muszynski 9 Milwaukee King 26:50.29 8:39
342 Teddy Sullivan 12 Wauwatosa West 26:52.94 8:40
343 Joshua Bahr 9 Marquette 26:54.74 8:40
344 Matthew Vander Meer 9 DeForest 26:55.79 8:41
345 Unknown Athlete Greendale 27:03.64 8:43
346 Noah Labelle 10 Homestead 27:05.61 8:44
347 Jarod Konitzer 9 Port Washington 27:17.39 8:48
348 Ben Wunderlich 11 Whitefish Bay 27:20.24 8:48
349 Ben Klaus 10 Marquette 27:29.92 8:52
350 139 Ricardo Zamora 11 Cristo Rey Jesuit 27:39.86 8:55
ïTiming & Results by PrimeTime Race & Event Management, LLC. www.pttiming.comï
--------------------------------------- 12
Milwaukee River Invitational
Hosted at Lincoln Park by Milwaukee King & Shorewood
Glendale, WI
August 23, 2018
Boys Varsity Overall
Place TmPl Name Year Team Time Pace
===== ==== ==================== ==== ========================= ======== =====
351 Ben Anciaux 9 Grafton 27:44.95 8:56
352 140 Tyler Baldwin 11 Dominican 28:00.11 9:01
353 Jack Gomez 10 Marquette 28:01.61 9:02
354 Charlie Bowen 11 Homestead 28:02.56 9:02
355 Dominic Danner 11 Grafton 28:07.56 9:04
356 Carl Plichta 9 Whitefish Bay 28:08.97 9:04
357 Brayden Meyer 9 Homestead 28:11.42 9:05
358 Stone Mahan 11 Milwaukee King 28:16.38 9:07
359 Nathan Jensen 9 Whitefish Bay 28:21.98 9:08
360 Dean Wink 10 DeForest 28:23.00 9:09
361 Ethan Downing 9 Cudahy/St. Francis 28:26.91 9:10
362 Caleb Yatchak 9 Marquette 28:31.22 9:11
363 Christopher Kalies 9 Grafton 28:32.75 9:12
364 Zachary Ostrand 9 Marquette 28:33.22 9:12
365 Tyler Kittleson 9 Homestead 28:41.92 9:15
366 141 Gabriel Centeno 9 Milwaukee Bradley Tech 28:46.92 9:16
367 Daniel Finerty 9 Marquette 28:47.52 9:17
368 Carson Hill 9 Marquette 28:50.07 9:17
369 Mike Boesch 11 Cedarburg 28:50.43 9:17
370 142 Lazerick Willis 9 Milwaukee Bradley Tech 28:53.50 9:18
371 James Diaz 10 Milwaukee Bradley Tech 28:53.85 9:19
372 Jeremy Ingram 10 Milwaukee Bradley Tech 29:15.30 9:25
373 Taylor Stewart 11 Port Washington 29:25.40 9:29
374 Nicholas Otero 9 Whitefish Bay 29:27.51 9:29
375 Emilio Ramos 10 Milwaukee Ronald Reagan 29:32.58 9:31
376 Ryan Sohn 9 Marquette 29:43.93 9:35
377 Conrad Gluesing 10 Shorewood 29:49.35 9:36
378 Nathan Kushlan 9 Milwaukee Ronald Reagan 29:49.95 9:37
379 Eli Levitas-Gore 9 Shorewood 29:50.99 9:37
380 Adam Hurvitz 10 Homestead 29:52.23 9:37
381 Sincere Whaleysmith 10 Milwaukee Juneau 29:55.22 9:38
382 Bennett Lasalle 10 Milwaukee King 29:57.38 9:39
383 Liam Keane 10 Shorewood 29:59.42 9:40
384 Haisam Rihawi 12 Wauwatosa West 30:04.95 9:41
385 Jalen Battles 10 Wauwatosa West 30:05.33 9:42
386 Victor Bravo 12 Cedarburg 30:12.09 9:44
387 Caden Herrick 9 DeForest 30:19.62 9:46
388 Jon White 9 DeForest 30:28.74 9:49
389 Dayvijon Simmons 11 Milwaukee Juneau 30:40.93 9:53
390 Michael Zambrano 12 St. Anthony High Team 30:48.95 9:56
391 Henry Frey 11 Wauwatosa West 30:57.45 9:58
392 Jonathan Forrest 12 Wauwatosa West 31:07.19 10:01
393 Logan Gamroth 11 Cudahy/St. Francis 31:16.23 10:04
394 Christian Black 10 Milwaukee Bradley Tech 31:16.73 10:05
395 Maxwell Bender 11 Milwaukee King 31:21.45 10:06
396 Jackson Snyder 11 Whitefish Bay 31:27.28 10:08
397 Benito Coronado-Jan 10 Milwaukee Bradley Tech 31:32.23 10:10
398 Paul Lough 9 Marquette 32:18.23 10:24
399 Jack Barske 10 DeForest 32:25.07 10:27
400 Aden Sengsouvanh 9 Milwaukee Ronald Reagan 32:29.00 10:28
ïTiming & Results by PrimeTime Race & Event Management, LLC. www.pttiming.comï
--------------------------------------- 13
Milwaukee River Invitational
Hosted at Lincoln Park by Milwaukee King & Shorewood
Glendale, WI
August 23, 2018
Boys Varsity Overall
Place TmPl Name Year Team Time Pace
===== ==== ==================== ==== ========================= ======== =====
401 Aiden Reno 10 Marquette 32:51.93 10:35
402 Andrew Carter 11 Homestead 33:03.51 10:39
403 Ian Walsh 9 Marquette 33:24.77 10:46
404 Garran Davis 9 Milwaukee Bradley Tech 33:38.41 10:50
405 William Gonzalez 11 Milwaukee Bradley Tech 34:39.80 11:10
406 Ben Keland 9 Cedarburg 35:47.34 11:32
407 Zach Nelson 12 Whitefish Bay 35:59.97 11:36
408 Nick Piontek 9 Port Washington 38:38.83 12:27
409 Joshua Morris 11 Milwaukee Bradley Tech 38:38.97 12:27
410 143 Oscar Monarrez 11 Cristo Rey Jesuit 39:24.54 12:42
ïTiming & Results by PrimeTime Race & Event Management, LLC. www.pttiming.comï
--------------------------------------- 14
Milwaukee River Invitational
Hosted at Lincoln Park by Milwaukee King & Shorewood
Glendale, WI
August 23, 2018
========== Boys Varsity - Large Team s ==========
1. 65 Whitefish Bay ( 17:56 1:29:37 1:09)
=======================================================
1 3 Eli Dyer 12 17:20
2 10 Noal Basil 12 17:51
3 11 Nico Martinez-Ort 10 17:54
4 15 Ethan Morris 11 18:03
5 26 Sam Komisar 12 18:29
6 ( 31) Jacob Anzia 10 18:38
7 ( 46) Carl Youel 11 19:12
2. 95 Marquette ( 18:14 1:31:09 0:53)
=======================================================
1 9 Will Friedrich 12 17:50
2 13 Jonathan Kohr 12 17:59
3 16 Chris McKenna 11 18:09
4 23 Alec Wahl 12 18:28
5 34 Ryan Pelis 11 18:43
6 ( 51) Christian Kohr 9 19:34
7 ( 56) Tommy Woody 12 19:50
3. 95 Greendale ( 18:14 1:31:10 0:33)
=======================================================
1 12 Ryan Unruh 12 17:57
2 14 Logan Lutz 11 18:01
3 18 Matthew Stilling 11 18:14
4 24 Connor Polenske 9 18:28
5 27 Jason Yager 10 18:30
6 ( 52) Aaron Shibilski 10 19:35
7 ( 55) Theo Brozynski 11 19:49
4. 107 Milwaukee King ( 18:09 1:30:45 1:41)
=======================================================
1 2 Louis Ketchman 12 17:13
2 5 Ellery Pleier 11 17:25
3 21 Graham Bronson 12 18:26
4 39 Desharr Saddler 12 18:47
5 40 Nickolas Krueger 10 18:54
6 ( 47) Juan Sanchez 11 19:16
7 ( 49) Marques Washington 12 19:19
5. 121 Menomonee Falls ( 18:16 1:31:20 1:24)
=======================================================
1 6 Eric Dethloff 11 17:32
2 7 Logan Hipps 12 17:33
3 30 Braden Hervey 12 18:35
4 35 Braden Reigstad 9 18:44
5 43 Ethan Pogorzelski 11 18:56
6 ( 50) Alex Nadolski 11 19:33
7 ( 61) Jonathan Stroh 11 20:09
6. 135 DeForest ( 18:24 1:31:59 2:12)
=======================================================
1 4 Jacob Burgener 12 17:23
2 8 Alex Grabowski 12 17:36
--------------------------------------- 15
3 28 Nathan Neeley 11 18:30
4 42 John Roth 11 18:55
5 53 Elijah Bauer 9 19:35
6 ( 65) Ferris Wolf 10 20:41
7 ( 67) Jackson Grabowski 9 20:52
7. 145 Wauwatosa East ( 18:27 1:32:11 3:02)
=======================================================
1 1 Henry Wellenstein 12 16:39
2 20 Max Finco 12 18:26
3 32 Grant Heus 11 18:39
4 38 Nate Blischke 12 18:46
5 54 Liam Nicol 12 19:41
6 ( 58) Nick Bartholf 12 19:59
7 ( 64) Steven Koss 10 20:28
8. 186 Homestead ( 19:02 1:35:08 2:49)
=======================================================
1 17 Kai Newman 12 18:11
2 25 Max Fuehrer 11 18:28
3 36 Jacob Wiener 11 18:44
4 37 Jackson Rauch 11 18:45
5 71 Cullen Boyle 9 21:00
6 ( 76) Colby Sehnert 9 21:13
7 ( 79) Adam Dolan 9 21:27
9. 222 Milwaukee Ronald Reagan ( 19:09 1:35:45 1:37)
=======================================================
1 29 Erick Torres 12 18:30
2 41 Gabriel Ramirez 12 18:54
3 44 Nathan Brown 11 18:57
4 48 Dominic Torres 10 19:17
5 60 Marco Cordero 12 20:07
6 ( 62) Alejandro Lezama 9 20:13
7 ( 66) Jose Perez 10 20:42
10. 278 Cedarburg ( 20:05 1:40:24 2:39)
=======================================================
1 19 Timmy Brey 11 18:16
2 59 Dwight Hosni 10 20:00
3 63 Matthew Mueller 11 20:18
4 68 Riley Burns 12 20:55
5 69 Jacob Sanem 10 20:55
6 ( 70) Michael Cox 10 20:58
7 ( 75) Noah Provencher 10 21:06
11. 289 Wauwatosa West ( 20:09 1:40:44 3:20)
=======================================================
1 33 Adam Justin 11 18:41
2 45 Collin Jacobi 11 19:03
3 57 Mike Dettlaff 12 19:58
4 72 Jacob Burgardt 11 21:01
5 82 Jude Whale 9 22:01
6 ( 91) Kyle Cvecko 12 24:46
7 ( 92) Jared Weber 10 24:55
12. 339 Dominican ( 21:15 1:46:15 5:40)
=======================================================
1 22 Aidan Phillips 10 18:27
2 73 Josh Lesac 10 21:03
3 74 Myles Melloch 9 21:06
4 81 Kenny Wirth 11 21:32
--------------------------------------- 16
5 89 Joe Parlier 9 24:07
6 ( 95) Tyler Baldwin 11 28:01
13. 404 Cudahy/St. Francis ( 22:01 1:50:02 1:55)
=======================================================
1 77 Seth Lipor 11 21:17
2 78 Jaycee Deluna 11 21:22
3 80 Nathan Hall 10 21:30
4 83 Colton Feirer 12 22:41
5 86 Alec Stys 12 23:12
6 ( 87) Robbie Zager 10 23:14
7 ( 88) Chris Mysliwy 12 23:39
14. 446 Milwaukee Bradley Tech ( 24:15 2:01:13 2:34)
=======================================================
1 84 Jalin Conner 11 22:50
2 85 Noah Huff 11 23:07
3 90 JaShawn Forester 10 24:33
4 93 Jacob Rodriguez 9 25:19
5 94 Josiah Gillie 9 25:24
6 ( 96) Gabriel Centeno 9 28:47
7 ( 97) Lazerick Willis 9 28:54
--------------------------------------- 17
Milwaukee River Invitational
Hosted at Lincoln Park by Milwaukee King & Shorewood
Glendale, WI
August 23, 2018
Boys 5000 Meter Run Varsity - Large Schools
Place TmPl Name Year Team Time Pace
===== ==== ==================== ==== ========================= ======== =====
1 1 Henry Wellenstein 12 Wauwatosa East 16:38.77 5:22
2 2 Louis Ketchman 12 Milwaukee King 17:12.08 5:33
3 3 Eli Dyer 12 Whitefish Bay 17:19.81 5:35
4 4 Jacob Burgener 12 DeForest 17:22.08 5:36
5 5 Ellery Pleier 11 Milwaukee King 17:24.74 5:37
6 6 Eric Dethloff 11 Menomonee Falls 17:31.40 5:39
7 7 Logan Hipps 12 Menomonee Falls 17:32.68 5:39
8 8 Alex Grabowski 12 DeForest 17:35.46 5:40
9 9 Will Friedrich 12 Marquette 17:49.46 5:45
10 10 Noal Basil 12 Whitefish Bay 17:50.89 5:45
11 11 Nico Martinez-Ort 10 Whitefish Bay 17:53.45 5:46
12 12 Ryan Unruh 12 Greendale 17:56.94 5:47
13 13 Jonathan Kohr 12 Marquette 17:58.28 5:48
14 14 Logan Lutz 11 Greendale 18:00.95 5:48
15 15 Ethan Morris 11 Whitefish Bay 18:03.00 5:49
16 16 Chris McKenna 11 Marquette 18:08.48 5:51
17 17 Kai Newman 12 Homestead 18:10.46 5:51
18 18 Matthew Stilling 11 Greendale 18:13.29 5:52
19 19 Timmy Brey 11 Cedarburg 18:15.51 5:53
20 20 Max Finco 12 Wauwatosa East 18:25.54 5:56
21 21 Graham Bronson 12 Milwaukee King 18:25.85 5:56
22 22 Aidan Phillips 10 Dominican 18:26.42 5:57
23 23 Alec Wahl 12 Marquette 18:27.29 5:57
24 24 Connor Polenske 9 Greendale 18:27.73 5:57
25 25 Max Fuehrer 11 Homestead 18:27.88 5:57
26 26 Sam Komisar 12 Whitefish Bay 18:28.03 5:57
27 27 Jason Yager 10 Greendale 18:29.46 5:58
28 28 Nathan Neeley 11 DeForest 18:29.49 5:58
29 29 Erick Torres 12 Milwaukee Ronald Reagan 18:29.70 5:58
30 30 Braden Hervey 12 Menomonee Falls 18:34.81 5:59
31 31 Jacob Anzia 10 Whitefish Bay 18:37.95 6:00
32 32 Grant Heus 11 Wauwatosa East 18:38.05 6:00
33 33 Adam Justin 11 Wauwatosa West 18:40.41 6:01
34 34 Ryan Pelis 11 Marquette 18:42.98 6:02
35 35 Braden Reigstad 9 Menomonee Falls 18:43.52 6:02
36 36 Jacob Wiener 11 Homestead 18:43.85 6:02
37 37 Jackson Rauch 11 Homestead 18:44.94 6:03
38 38 Nate Blischke 12 Wauwatosa East 18:45.17 6:03
39 39 Desharr Saddler 12 Milwaukee King 18:46.84 6:03
40 40 Nickolas Krueger 10 Milwaukee King 18:53.13 6:05
41 41 Gabriel Ramirez 12 Milwaukee Ronald Reagan 18:53.50 6:05
42 42 John Roth 11 DeForest 18:54.37 6:06
43 43 Ethan Pogorzelski 11 Menomonee Falls 18:55.83 6:06
44 44 Nathan Brown 11 Milwaukee Ronald Reagan 18:56.04 6:06
45 45 Collin Jacobi 11 Wauwatosa West 19:02.34 6:08
46 46 Carl Youel 11 Whitefish Bay 19:11.42 6:11
47 Andrew Jamison 9 Whitefish Bay 19:13.86 6:12
48 Jonah Block 9 Whitefish Bay 19:14.18 6:12
49 47 Juan Sanchez 11 Milwaukee King 19:15.90 6:13
50 48 Dominic Torres 10 Milwaukee Ronald Reagan 19:16.63 6:13
ïTiming & Results by PrimeTime Race & Event Management, LLC. www.pttiming.comï
--------------------------------------- 18
Milwaukee River Invitational
Hosted at Lincoln Park by Milwaukee King & Shorewood
Glendale, WI
August 23, 2018
Boys Varsity - Large Team s
Place TmPl Name Year Team Time Pace
===== ==== ==================== ==== ========================= ======== =====
51 49 Marques Washington 12 Milwaukee King 19:18.75 6:13
52 Ben Liebl 9 Milwaukee King 19:32.17 6:18
53 50 Alex Nadolski 11 Menomonee Falls 19:32.64 6:18
54 51 Christian Kohr 9 Marquette 19:33.30 6:18
55 52 Aaron Shibilski 10 Greendale 19:34.09 6:18
56 53 Elijah Bauer 9 DeForest 19:34.77 6:19
57 54 Liam Nicol 12 Wauwatosa East 19:40.66 6:21
58 55 Theo Brozynski 11 Greendale 19:48.15 6:23
59 56 Tommy Woody 12 Marquette 19:49.18 6:23
60 57 Mike Dettlaff 12 Wauwatosa West 19:57.90 6:26
61 58 Nick Bartholf 12 Wauwatosa East 19:58.51 6:26
62 59 Dwight Hosni 10 Cedarburg 19:59.77 6:27
63 James Gilpatric 12 Milwaukee King 20:01.02 6:27
64 Ben Deguire 9 Marquette 20:02.19 6:27
65 60 Marco Cordero 12 Milwaukee Ronald Reagan 20:06.89 6:29
66 61 Jonathan Stroh 11 Menomonee Falls 20:08.41 6:29
67 62 Alejandro Lezama 9 Milwaukee Ronald Reagan 20:12.77 6:31
68 Alec Haag 12 Exhibition 20:15.49 6:32
69 Aidan Grogan 12 Marquette 20:16.51 6:32
70 63 Matthew Mueller 11 Cedarburg 20:17.51 6:32
71 Josh Verish 12 Greendale 20:18.16 6:33
72 Damar Reed 9 Milwaukee King 20:18.20 6:33
73 Brady Burkle 11 Marquette 20:20.61 6:33
74 Leo Pruhs 11 Marquette 20:22.31 6:34
75 64 Steven Koss 10 Wauwatosa East 20:27.36 6:36
76 Sebastian Sanders 12 Marquette 20:29.66 6:36
77 Henry Hegemann 10 Marquette 20:31.80 6:37
78 Gustavo Martinez-Her 11 Marquette 20:37.16 6:39
79 65 Ferris Wolf 10 DeForest 20:40.46 6:40
80 66 Jose Perez 10 Milwaukee Ronald Reagan 20:41.05 6:40
81 Bobby Rolfs 11 Marquette 20:42.27 6:40
82 Jonathan Lukas 9 Whitefish Bay 20:44.69 6:41
83 Ryan Morita 10 Wauwatosa East 20:46.36 6:42
84 Greg Lyon 12 Marquette 20:49.91 6:43
85 67 Jackson Grabowski 9 DeForest 20:51.73 6:43
86 Reece Decorah 10 Milwaukee Ronald Reagan 20:53.91 6:44
87 68 Riley Burns 12 Cedarburg 20:54.05 6:44
88 69 Jacob Sanem 10 Cedarburg 20:54.41 6:44
89 John Poppe 12 Greendale 20:54.42 6:44
90 70 Michael Cox 10 Cedarburg 20:57.46 6:45
91 71 Cullen Boyle 9 Homestead 20:59.29 6:46
92 72 Jacob Burgardt 11 Wauwatosa West 21:00.49 6:46
93 73 Josh Lesac 10 Dominican 21:02.40 6:47
94 Joseph Tallmadge 11 Marquette 21:03.08 6:47
95 Pharis Martin 11 DeForest 21:03.36 6:47
96 Maxwell Radcliffe 11 Wauwatosa East 21:03.71 6:47
97 74 Myles Melloch 9 Dominican 21:05.10 6:48
98 75 Noah Provencher 10 Cedarburg 21:05.92 6:48
99 Liam Sullivan-Kon 10 Milwaukee King 21:06.81 6:48
100 Willie Couffou 10 Marquette 21:06.87 6:48
ïTiming & Results by PrimeTime Race & Event Management, LLC. www.pttiming.comï
--------------------------------------- 19
Milwaukee River Invitational
Hosted at Lincoln Park by Milwaukee King & Shorewood
Glendale, WI
August 23, 2018
Boys Varsity - Large Team s
Place TmPl Name Year Team Time Pace
===== ==== ==================== ==== ========================= ======== =====
101 76 Colby Sehnert 9 Homestead 21:12.09 6:50
102 Gent Beluli 11 DeForest 21:13.46 6:50
103 Andrew Langholz 11 Cedarburg 21:15.88 6:51
104 77 Seth Lipor 11 Cudahy/St. Francis 21:16.83 6:51
105 Christopher Jensen 11 Whitefish Bay 21:17.21 6:52
106 Jonathan Sargent 12 Marquette 21:18.83 6:52
107 Joseph McLaughlin 10 Marquette 21:19.46 6:52
108 78 Jaycee Deluna 11 Cudahy/St. Francis 21:21.49 6:53
109 Nico Paszkiewicz 11 Greendale 21:23.95 6:54
110 Alexander Salick 10 Marquette 21:24.10 6:54
111 Ben Barutzke 9 Greendale 21:25.22 6:54
112 79 Adam Dolan 9 Homestead 21:26.83 6:55
113 80 Nathan Hall 10 Cudahy/St. Francis 21:29.42 6:56
114 81 Kenny Wirth 11 Dominican 21:31.49 6:56
115 Jack Wimmer 9 Marquette 21:31.84 6:56
116 Cooper Steele 11 DeForest 21:33.04 6:57
117 Jacob Marx 10 Marquette 21:33.64 6:57
118 John Wood 9 Marquette 21:33.66 6:57
119 Alexander Dobbs 10 Greendale 21:34.21 6:57
120 Jack Lavelle 9 Whitefish Bay 21:35.29 6:57
121 James Moyer 10 Homestead 21:38.77 6:59
122 Ben Kelroy 10 Marquette 21:41.91 7:00
123 Jack Retzer 9 Marquette 21:44.11 7:00
124 Kyle Knutson 9 Homestead 21:54.28 7:04
125 Ryker Hofman 9 Cedarburg 21:55.22 7:04
126 Shane Van Domlen 11 DeForest 21:55.29 7:04
127 Jenson Aaron 9 Milwaukee Ronald Reagan 21:55.61 7:04
128 Bobby Sereno 11 Marquette 21:57.77 7:05
129 Parker Wolf 9 Marquette 21:59.23 7:05
130 82 Jude Whale 9 Wauwatosa West 22:00.46 7:06
131 Max Gerbensky 10 Greendale 22:03.88 7:07
132 Seth Williams 11 DeForest 22:05.67 7:07
133 Thomas Hirthe 9 Milwaukee King 22:07.07 7:08
134 Naseem Ahmad 10 Milwaukee King 22:07.73 7:08
135 David Sanders 10 Marquette 22:09.72 7:08
136 Leo Roemer 10 Whitefish Bay 22:10.29 7:09
137 William Schwister 10 Marquette 22:10.72 7:09
138 Andew Grebe 10 Marquette 22:11.87 7:09
139 Gerry Neugent 12 Marquette 22:13.97 7:10
140 Michael Krol 12 Marquette 22:20.16 7:12
141 Sam Meehan 10 Cedarburg 22:20.37 7:12
142 Jared Larson 12 DeForest 22:23.56 7:13
143 Joe Mitchell 11 Whitefish Bay 22:29.44 7:15
144 Luc Marchessault 12 Greendale 22:32.51 7:16
145 83 Colton Feirer 12 Cudahy/St. Francis 22:40.76 7:18
146 Austin Gent 12 Whitefish Bay 22:42.02 7:19
147 Alex Pienkos 11 Marquette 22:43.58 7:19
148 Kai Grebe 9 Cedarburg 22:43.90 7:19
149 Carson Ormsby 9 Whitefish Bay 22:44.35 7:20
150 Adam Jaraba 12 Milwaukee Ronald Reagan 22:44.95 7:20
ïTiming & Results by PrimeTime Race & Event Management, LLC. www.pttiming.comï
--------------------------------------- 20
Milwaukee River Invitational
Hosted at Lincoln Park by Milwaukee King & Shorewood
Glendale, WI
August 23, 2018
Boys Varsity - Large Team s
Place TmPl Name Year Team Time Pace
===== ==== ==================== ==== ========================= ======== =====
151 Ryan Scott 9 Milwaukee Ronald Reagan 22:46.57 7:20
152 Eric Detienne 9 Whitefish Bay 22:48.78 7:21
153 Michael Sohn 11 Marquette 22:49.56 7:21
154 84 Jalin Conner 11 Milwaukee Bradley Tech 22:49.67 7:21
155 Owen Zeisler 9 Homestead 22:57.93 7:24
156 Stefan Zrnic 11 Greendale 23:00.44 7:25
157 Nicholas Sanfelippo 12 Milwaukee Ronald Reagan 23:01.25 7:25
158 85 Noah Huff 11 Milwaukee Bradley Tech 23:06.55 7:27
159 Declan Coleman 11 Whitefish Bay 23:11.08 7:28
160 86 Alec Stys 12 Cudahy/St. Francis 23:11.86 7:28
161 Ethan McElwee 10 Marquette 23:12.18 7:29
162 Max Merrick 10 Marquette 23:12.75 7:29
163 Damon Katz 10 Whitefish Bay 23:13.55 7:29
164 87 Robbie Zager 10 Cudahy/St. Francis 23:13.59 7:29
165 Andres Ferreira 11 Milwaukee Ronald Reagan 23:14.27 7:29
166 Christopher Turba 9 DeForest 23:15.65 7:30
167 Korbin Eisler 10 DeForest 23:15.94 7:30
168 Dylan Duffy 9 Milwaukee Ronald Reagan 23:16.38 7:30
169 Evan Voeltner 11 Milwaukee King 23:18.05 7:30
170 Phelipe Muzquiz 10 Marquette 23:20.03 7:31
171 Dylan King 9 DeForest 23:21.48 7:32
172 Nicolas Leffel 11 Milwaukee Ronald Reagan 23:23.13 7:32
173 Tommy Hickey 10 Marquette 23:25.51 7:33
174 Cooper Keillor 10 Cedarburg 23:26.77 7:33
175 Ruben Bentley 12 Cedarburg 23:27.56 7:34
176 Will Girsch 10 Cedarburg 23:28.87 7:34
177 Nhan Nguyen 11 Milwaukee Ronald Reagan 23:33.70 7:36
178 Sean Clothier 9 Marquette 23:34.72 7:36
179 Josh Cieslewicz 10 Homestead 23:37.50 7:37
180 88 Chris Mysliwy 12 Cudahy/St. Francis 23:38.72 7:37
181 Will Buettner 10 Marquette 23:39.21 7:37
182 Alec Malone 10 Marquette 23:40.33 7:38
183 Joseph Ketchum 9 Whitefish Bay 23:43.93 7:39
184 Patrick Mowbray 12 DeForest 23:46.77 7:40
185 Richard Deverey 11 Marquette 23:49.55 7:41
186 Edward Vargas 10 Milwaukee Ronald Reagan 23:58.19 7:43
187 Carlos Hernandez 11 Milwaukee King 24:01.47 7:44
188 Marco Porras 9 Milwaukee King 24:02.54 7:45
189 89 Joe Parlier 9 Dominican 24:06.01 7:46
190 Reed Ochalek 10 Marquette 24:07.60 7:46
191 Jack Bogenshutz 11 Cedarburg 24:09.43 7:47
192 Grayson Carpenter 10 Cedarburg 24:10.67 7:47
193 Connor Fisher 11 Marquette 24:12.56 7:48
194 James Matthews 10 Marquette 24:13.50 7:48
195 William Courchane 12 Greendale 24:15.72 7:49
196 Henry Locke 12 Milwaukee Ronald Reagan 24:19.61 7:50
197 Ademar Gamero 10 Marquette 24:19.80 7:50
198 Jack Mandel 9 Homestead 24:30.13 7:54
199 Nikolas Loduhua 9 Marquette 24:31.16 7:54
200 90 Jashawn Forester 10 Milwaukee Bradley Tech 24:32.73 7:55
ïTiming & Results by PrimeTime Race & Event Management, LLC. www.pttiming.comï
--------------------------------------- 21
Milwaukee River Invitational
Hosted at Lincoln Park by Milwaukee King & Shorewood
Glendale, WI
August 23, 2018
Boys Varsity - Large Team s
Place TmPl Name Year Team Time Pace
===== ==== ==================== ==== ========================= ======== =====
201 Dominic Ornelas 10 Greendale 24:34.33 7:55
202 Andrew Merdes 10 Marquette 24:36.37 7:56
203 Jack Beehler 9 Marquette 24:37.04 7:56
204 Emmanuel Lopez 10 Marquette 24:38.46 7:56
205 Emilio Demichelle 9 Marquette 24:42.24 7:58
206 91 Kyle Cvecko 12 Wauwatosa West 24:45.11 7:59
207 Will Young 9 Marquette 24:46.38 7:59
208 Alan Barnes 10 Whitefish Bay 24:48.88 8:00
209 Rex Braun 11 Greendale 24:51.41 8:01
210 92 Jared Weber 10 Wauwatosa West 24:54.45 8:02
211 Calvin Lisser 11 Wauwatosa West 24:56.06 8:02
212 James Schubert 9 Marquette 24:58.92 8:03
213 Liam Schlosser 9 Marquette 25:06.68 8:05
214 Alex Quinn 9 Marquette 25:06.88 8:06
215 Philip Tallmadge 9 Marquette 25:10.36 8:07
216 Paul Koehler 10 Marquette 25:11.04 8:07
217 Eric Schmidt 9 Marquette 25:13.55 8:08
218 Spencer Jackson 11 Milwaukee Ronald Reagan 25:16.91 8:09
219 Thomas Simons 10 Wauwatosa West 25:17.98 8:09
220 93 Jacob Rodriguez 9 Milwaukee Bradley Tech 25:18.74 8:09
221 94 Josiah Gillie 9 Milwaukee Bradley Tech 25:23.45 8:11
222 Brennan Harris 9 Wauwatosa West 25:23.70 8:11
223 Nathan Gruenwald 9 Homestead 25:24.72 8:11
224 Jacob Amundson 12 Cedarburg 25:24.75 8:11
225 Jake Terrill 9 Cedarburg 25:32.47 8:14
226 Max Heilig 11 Milwaukee King 25:32.80 8:14
227 Andrew Lehner 11 Cudahy/St. Francis 25:33.40 8:14
228 Isaac McConnell 10 Cedarburg 25:39.29 8:16
229 Ari Meyer 10 Whitefish Bay 25:43.13 8:17
230 Ben Didier 12 Marquette 25:59.59 8:22
231 Jack Bogan 12 DeForest 26:00.51 8:23
232 Justin Mamayek 10 Milwaukee King 26:01.03 8:23
233 Kyle Gjerseth 10 DeForest 26:04.19 8:24
234 Jack Ford 9 Marquette 26:06.78 8:25
235 Rutger Lens 10 Milwaukee King 26:13.89 8:27
236 Hye Sung Jung 11 Whitefish Bay 26:21.82 8:30
237 Nick Leiker 9 Marquette 26:35.07 8:34
238 Reid Morauske 10 DeForest 26:39.43 8:35
239 Willie Doerr 9 Homestead 26:43.04 8:36
240 Nixon Smith 9 Homestead 26:50.28 8:39
241 Max Muszynski 9 Milwaukee King 26:50.29 8:39
242 Teddy Sullivan 12 Wauwatosa West 26:52.94 8:40
243 Joshua Bahr 9 Marquette 26:54.74 8:40
244 Matthew Vander Meer 9 DeForest 26:55.79 8:41
245 Unknown Athlete Greendale 27:03.64 8:43
246 Noah Labelle 10 Homestead 27:05.61 8:44
247 Ben Wunderlich 11 Whitefish Bay 27:20.24 8:48
248 Ben Klaus 10 Marquette 27:29.92 8:52
249 95 Tyler Baldwin 11 Dominican 28:00.11 9:01
250 Jack Gomez 10 Marquette 28:01.61 9:02
ïTiming & Results by PrimeTime Race & Event Management, LLC. www.pttiming.comï
--------------------------------------- 22
Milwaukee River Invitational
Hosted at Lincoln Park by Milwaukee King & Shorewood
Glendale, WI
August 23, 2018
Boys Varsity - Large Team s
Place TmPl Name Year Team Time Pace
===== ==== ==================== ==== ========================= ======== =====
251 Charlie Bowen 11 Homestead 28:02.56 9:02
252 Carl Plichta 9 Whitefish Bay 28:08.97 9:04
253 Brayden Meyer 9 Homestead 28:11.42 9:05
254 Stone Mahan 11 Milwaukee King 28:16.38 9:07
255 Nathan Jensen 9 Whitefish Bay 28:21.98 9:08
256 Dean Wink 10 DeForest 28:23.00 9:09
257 Ethan Downing 9 Cudahy/St. Francis 28:26.91 9:10
258 Caleb Yatchak 9 Marquette 28:31.22 9:11
259 Zachary Ostrand 9 Marquette 28:33.22 9:12
260 Tyler Kittleson 9 Homestead 28:41.92 9:15
261 96 Gabriel Centeno 9 Milwaukee Bradley Tech 28:46.92 9:16
262 Daniel Finerty 9 Marquette 28:47.52 9:17
263 Carson Hill 9 Marquette 28:50.07 9:17
264 Mike Boesch 11 Cedarburg 28:50.43 9:17
265 97 Lazerick Willis 9 Milwaukee Bradley Tech 28:53.50 9:18
266 James Diaz 10 Milwaukee Bradley Tech 28:53.85 9:19
267 Jeremy Ingram 10 Milwaukee Bradley Tech 29:15.30 9:25
268 Nicholas Otero 9 Whitefish Bay 29:27.51 9:29
269 Emilio Ramos 10 Milwaukee Ronald Reagan 29:32.58 9:31
270 Ryan Sohn 9 Marquette 29:43.93 9:35
271 Nathan Kushlan 9 Milwaukee Ronald Reagan 29:49.95 9:37
272 Adam Hurvitz 10 Homestead 29:52.23 9:37
273 Sincere Whaleysmith 10 Milwaukee Juneau 29:55.22 9:38
274 Bennett Lasalle 10 Milwaukee King 29:57.38 9:39
275 Haisam Rihawi 12 Wauwatosa West 30:04.95 9:41
276 Jalen Battles 10 Wauwatosa West 30:05.33 9:42
277 Victor Bravo 12 Cedarburg 30:12.09 9:44
278 Caden Herrick 9 DeForest 30:19.62 9:46
279 Jon White 9 DeForest 30:28.74 9:49
280 Dayvijon Simmons 11 Milwaukee Juneau 30:40.93 9:53
281 Henry Frey 11 Wauwatosa West 30:57.45 9:58
282 Jonathan Forrest 12 Wauwatosa West 31:07.19 10:01
283 Logan Gamroth 11 Cudahy/St. Francis 31:16.23 10:04
284 Christian Black 10 Milwaukee Bradley Tech 31:16.73 10:05
285 Maxwell Bender 11 Milwaukee King 31:21.45 10:06
286 Jackson Snyder 11 Whitefish Bay 31:27.28 10:08
287 Benito Coronado-Jan 10 Milwaukee Bradley Tech 31:32.23 10:10
288 Paul Lough 9 Marquette 32:18.23 10:24
289 Jack Barske 10 DeForest 32:25.07 10:27
290 Aden Sengsouvanh 9 Milwaukee Ronald Reagan 32:29.00 10:28
291 Aiden Reno 10 Marquette 32:51.93 10:35
292 Andrew Carter 11 Homestead 33:03.51 10:39
293 Ian Walsh 9 Marquette 33:24.77 10:46
294 Garran Davis 9 Milwaukee Bradley Tech 33:38.41 10:50
295 William Gonzalez 11 Milwaukee Bradley Tech 34:39.80 11:10
296 Ben Keland 9 Cedarburg 35:47.34 11:32
297 Zach Nelson 12 Whitefish Bay 35:59.97 11:36
298 Joshua Morris 11 Milwaukee Bradley Tech 38:38.97 12:27
ïTiming & Results by PrimeTime Race & Event Management, LLC. www.pttiming.comï
--------------------------------------- 23
Milwaukee River Invitational
Hosted at Lincoln Park by Milwaukee King & Shorewood
Glendale, WI
August 23, 2018
========== Boys Varsity - Small Team s ==========
1. 33 Shorewood ( 18:12 1:30:56 1:33)
=======================================================
1 1 Edgardo Valdes 12 17:27
2 2 Lucas Florsheim 11 17:30
3 5 Ray Oechler 12 18:04
4 11 Jason Hegelmeyer 12 18:55
5 14 Adam O'Connor 9 19:00
6 ( 18) Jaron Tsuchiyama 11 19:20
7 ( 24) Grant Shields 12 19:49
2. 73 University School of Milwaukee ( 19:08 1:35:40 0:37)
=======================================================
1 9 Ishan Kuttcikat 12 18:47
2 12 Duncan Petrie 12 18:58
3 16 George Graham 11 19:15
4 17 Ryan Kennedy 12 19:16
5 19 Drew Stephens 9 19:24
6 ( 30) Thomas Stephens 9 20:10
7 ( 31) Jacob Gold 11 20:11
3. 74 Port Washington ( 19:01 1:35:03 2:44)
=======================================================
1 4 Brett Grisar 12 17:52
2 7 Zach Gephart 12 18:16
3 10 Ben Pasten 11 18:49
4 20 Joe Burke 12 19:30
5 33 Jacob Deheck 12 20:36
6 ( 34) Michael Wegner 11 20:37
7 ( 37) Gabe Pasten 9 20:52
4. 79 Grafton ( 19:05 1:35:21 2:14)
=======================================================
1 3 Zander Lichosik 12 17:37
2 8 Nathan Baker 10 18:37
3 21 Thomas Volkmann 12 19:38
4 22 Jake Neperud 12 19:38
5 25 Hunter Bartelt 12 19:51
6 ( 26) Sam Peters 12 19:53
7 ( 27) Cael Abad 10 19:53
5. 85 Cedar Grove-Belgium ( 19:14 1:36:09 1:53)
=======================================================
1 6 Quinn Hoopman 12 18:13
2 13 Bryce Ketterhagen 12 19:00
3 15 Elliot Depies 12 19:10
4 23 Nathanael Bruhn 9 19:40
5 28 Andrew Reichert 12 20:06
6 ( 29) Ben Fleuchaus 11 20:07
7 ( 32) Logan Ketterhagen 10 20:21
6. 202 St. Thomas More ( 24:11 2:00:55 4:41)
=======================================================
1 36 Joseph Missurelli 10 20:42
2 40 Simon Dickover 12 24:36
--------------------------------------- 24
3 41 Antonio Trinidad 12 24:54
4 42 William Scheske 9 25:20
5 43 Ivan Rojo 12 25:23
6 ( 44) Jorge Munoz-Flores 12 25:35
7. 203 Cristo Rey Jesuit ( 26:59 2:14:52 18:45)
=======================================================
1 35 Antonio Hernandez 12 20:40
2 38 Nathan Andrade 9 23:21
3 39 Tony Noyola 11 23:46
4 45 Ricardo Zamora 11 27:40
5 46 Oscar Monarrez 11 39:25
--------------------------------------- 25
Milwaukee River Invitational
Hosted at Lincoln Park by Milwaukee King & Shorewood
Glendale, WI
August 23, 2018
Boys 5000 Meter run Varsity - Small schools
Place TmPl Name Year Team Time Pace
===== ==== ==================== ==== ========================= ======== =====
1 1 Edgardo Valdes 12 Shorewood 17:26.82 5:37
2 2 Lucas Florsheim 11 Shorewood 17:29.92 5:38
3 3 Zander Lichosik 12 Grafton 17:36.85 5:41
4 4 Brett Grisar 12 Port Washington 17:51.86 5:45
5 5 Ray Oechler 12 Shorewood 18:03.86 5:49
6 6 Quinn Hoopman 12 Cedar Grove-Belgium 18:12.16 5:52
7 7 Zach Gephart 12 Port Washington 18:15.92 5:53
8 Elijah Miner 12 Messmer Catholic 18:32.31 5:59
9 8 Nathan Baker 10 Grafton 18:36.81 6:00
10 9 Ishan Kuttcikat 12 University School of Milw 18:46.23 6:03
11 10 Ben Pasten 11 Port Washington 18:48.58 6:04
12 11 Jason Hegelmeyer 12 Shorewood 18:54.99 6:06
13 12 Duncan Petrie 12 University School of Milw 18:57.90 6:07
14 13 Bryce Ketterhagen 12 Cedar Grove-Belgium 18:59.06 6:07
15 14 Adam O'Connor 9 Shorewood 18:59.99 6:07
16 15 Elliot Depies 12 Cedar Grove-Belgium 19:09.29 6:10
17 16 George Graham 11 University School of Milw 19:14.46 6:12
18 17 Ryan Kennedy 12 University School of Milw 19:15.07 6:12
19 18 Jaron Tsuchiyama 11 Shorewood 19:19.51 6:14
20 19 Drew Stephens 9 University School of Milw 19:23.88 6:15
21 20 Joe Burke 12 Port Washington 19:29.28 6:17
22 21 Thomas Volkmann 12 Grafton 19:37.04 6:19
23 22 Jake Neperud 12 Grafton 19:37.75 6:20
24 23 Nathanael Bruhn 9 Cedar Grove-Belgium 19:39.59 6:20
25 24 Grant Shields 12 Shorewood 19:48.74 6:23
26 25 Hunter Bartelt 12 Grafton 19:50.50 6:24
27 26 Sam Peters 12 Grafton 19:52.04 6:24
28 27 Cael Abad 10 Grafton 19:52.70 6:24
29 Jack Rheinhoffer 9 Shorewood 19:54.54 6:25
30 28 Andrew Reichert 12 Cedar Grove-Belgium 20:05.34 6:28
31 29 Ben Fleuchaus 11 Cedar Grove-Belgium 20:06.03 6:29
32 30 Thomas Stephens 9 University School of Milw 20:10.00 6:30
33 31 Jacob Gold 11 University School of Milw 20:10.81 6:30
34 Alexander Creighton 11 Shorewood 20:11.77 6:31
35 Nathan Woolf 10 Grafton 20:19.50 6:33
36 32 Logan Ketterhagen 10 Cedar Grove-Belgium 20:20.23 6:33
37 Ben Kramer 12 Shorewood 20:23.45 6:34
38 Ryan Treptow 10 University School of Milw 20:25.25 6:35
39 Donn Rhys Mondano 9 University School of Milw 20:25.63 6:35
40 Nicholas Emanuelson 10 Shorewood 20:34.01 6:38
41 33 Jacob Deheck 12 Port Washington 20:35.55 6:38
42 34 Michael Wegner 11 Port Washington 20:36.08 6:38
43 Cole Ketterhagen 9 Cedar Grove-Belgium 20:38.45 6:39
44 Charlie Carignan 11 Shorewood 20:38.61 6:39
45 35 Antonio Hernandez 12 Cristo Rey Jesuit 20:39.52 6:39
46 Oskar Bockhorst 9 Shorewood 20:41.47 6:40
47 36 Joseph Missurelli 10 St. Thomas More 20:41.51 6:40
48 37 Gabe Pasten 9 Port Washington 20:51.13 6:43
49 Zane Bannik 10 Shorewood 20:57.06 6:45
50 Jackson Myers 10 Port Washington 21:01.37 6:46
ïTiming & Results by PrimeTime Race & Event Management, LLC. www.pttiming.comï
--------------------------------------- 26
Milwaukee River Invitational
Hosted at Lincoln Park by Milwaukee King & Shorewood
Glendale, WI
August 23, 2018
Boys Varsity - Small Team s
Place TmPl Name Year Team Time Pace
===== ==== ==================== ==== ========================= ======== =====
51 Derek Ruona 12 Grafton 21:02.82 6:47
52 Wesley Reichle 10 Cedar Grove-Belgium 21:15.51 6:51
53 Will Lautenschlae 10 Cedar Grove-Belgium 21:18.37 6:52
54 Pierson Froelich 11 Shorewood 21:26.09 6:54
55 Cirrus Ghojallu 9 Shorewood 21:37.90 6:58
56 Scott Woolf 12 Grafton 21:42.53 7:00
57 Thomas Eifert 10 Grafton 21:58.48 7:05
58 Alex Nett 9 Cedar Grove-Belgium 21:59.35 7:05
59 Jack Williams 12 Port Washington 22:07.80 7:08
60 Harrison Hartjes 10 University School of Milw 22:09.53 7:08
61 Joe Madell 10 Shorewood 22:18.67 7:11
62 Quentin Medley 9 Shorewood 22:21.94 7:12
63 Mason Raasch 9 Port Washington 22:34.58 7:16
64 Kavon Davison 12 Messmer Catholic 22:36.01 7:17
65 Dylan Quint 11 Cedar Grove-Belgium 22:43.98 7:20
66 Lance Greicar 9 Grafton 22:48.38 7:21
67 Sam Thompson 9 Grafton 22:50.53 7:22
68 Connor Guysky 11 Grafton 23:01.84 7:25
69 Blake Peiffer 11 Port Washington 23:04.32 7:26
70 38 Nathan Andrade 9 Cristo Rey Jesuit 23:20.12 7:31
71 Quinn Thompson 11 University School of Milw 23:20.87 7:31
72 Logan Depies 9 Cedar Grove-Belgium 23:21.08 7:31
73 Gabe Salud 11 Shorewood 23:37.05 7:37
74 Jack Hanaway 11 Shorewood 23:38.58 7:37
75 Jac Gasser 11 Cedar Grove-Belgium 23:40.63 7:38
76 Leland Hanewall 11 Shorewood 23:43.51 7:39
77 39 Tony Noyola 11 Cristo Rey Jesuit 23:45.67 7:39
78 Antonio Feciskonin 12 Port Washington 24:05.85 7:46
79 Jacob Meier 9 Port Washington 24:08.63 7:47
80 Germeiah Jackson 10 Shorewood 24:08.83 7:47
81 Darien Russell 12 Messmer Catholic 24:10.91 7:47
82 Aayush Karan 12 University School of Milw 24:10.97 7:48
83 Austin Sommer 12 Port Washington 24:13.43 7:48
84 Caeden Polster 12 University School of Milw 24:14.05 7:49
85 Nate Meeks 9 Port Washington 24:31.84 7:54
86 40 Simon Dickover 12 St. Thomas More 24:35.62 7:55
87 Tyler Crass 11 Grafton 24:43.09 7:58
88 Trevor St. Peter 11 Port Washington 24:47.28 7:59
89 41 Antonio Trinidad 12 St. Thomas More 24:53.53 8:01
90 42 William Scheske 9 St. Thomas More 25:19.20 8:09
91 43 Ivan Rojo 12 St. Thomas More 25:22.95 8:11
92 Colin Parrott 9 University School of Milw 25:31.18 8:13
93 44 Jorge Munoz-Flores 12 St. Thomas More 25:34.30 8:14
94 Tyler Grant 11 Port Washington 25:40.95 8:16
95 Josh Brown 11 Grafton 25:42.38 8:17
96 Sam Aria 11 Grafton 26:02.06 8:23
97 Carlos Banda 10 University School of Milw 26:12.44 8:27
98 Baz Holifield 10 Shorewood 26:29.68 8:32
99 River Howell 9 Port Washington 26:38.88 8:35
100 Brendan Palubiski 9 Port Washington 26:49.67 8:39
ïTiming & Results by PrimeTime Race & Event Management, LLC. www.pttiming.comï
--------------------------------------- 27
Milwaukee River Invitational
Hosted at Lincoln Park by Milwaukee King & Shorewood
Glendale, WI
August 23, 2018
Boys Varsity - Small Team s
Place TmPl Name Year Team Time Pace
===== ==== ==================== ==== ========================= ======== =====
101 Jarod Konitzer 9 Port Washington 27:17.39 8:48
102 45 Ricardo Zamora 11 Cristo Rey Jesuit 27:39.86 8:55
103 Ben Anciaux 9 Grafton 27:44.95 8:56
104 Dominic Danner 11 Grafton 28:07.56 9:04
105 Christopher Kalies 9 Grafton 28:32.75 9:12
106 Taylor Stewart 11 Port Washington 29:25.40 9:29
107 Conrad Gluesing 10 Shorewood 29:49.35 9:36
108 Eli Levitas-Gore 9 Shorewood 29:50.99 9:37
109 Liam Keane 10 Shorewood 29:59.42 9:40
110 Michael Zambrano 12 St. Anthony High Team 30:48.95 9:56
111 Nick Piontek 9 Port Washington 38:38.83 12:27
112 46 Oscar Monarrez 11 Cristo Rey Jesuit 39:24.54 12:42
ïTiming & Results by PrimeTime Race & Event Management, LLC. www.pttiming.comï