Smiley Invite
American Legion Golf Course
Hosted by Wausau East
September 19th, 2009
Boys Division 1 Varsity Combined Race
Place TmPl Name Year School Time
===== ==== ================== ==== ===================== ========
1 1 Taylor Wardall SR Appleton East 16:07.46
2 2 Dan Schubert JR Appleton East 16:23.11
3 3 Sam Leschisin SR Appleton East 16:34.02
4 4 William Krumbach SR La Crosse Central 16:35.19
5 5 Paul Przybelski SR Stevens Point 16:47.59
6 6 Ali Jandal SO La Crosse Central 16:54.39
7 Evan Lewandowski SR Medford 16:56.47
8 7 Scott Berry SR Lincoln 16:59.58
9 8 Johnny Enderby SR Pualski 16:59.62
10 9 Jacob Butts JR Watertown 17:02.46
11 10 Dustin Koepsell JR Pualski 17:02.88
12 11 Jordan Theiler SR D. C. Everest 17:08.13
13 12 Erik Artymiuk SR Antigo 17:09.57
14 13 Christian Phelps SO Eau Claire Memorial 17:11.18
15 14 Bryan Zimmerman JR Marshfield 17:12.28
16 15 Andrew Gifford FR Watertown 17:12.98
17 16 Cody Artymiuk SO Antigo 17:13.30
18 17 Kyle Eisler SR DeForest 17:20.64
19 18 Scott Goelden SR Wausau West 17:21.56
20 19 Sam Anderson SO D. C. Everest 17:27.94
21 20 Brent Burton SR Appleton East 17:28.74
22 21 Paul Schommer SR Kimberly 17:29.80
23 22 Jack Micholic JR D. C. Everest 17:38.01
24 23 Matt Bakken SR Oregon 17:41.04
25 24 Jesse Wesolowski SR Pualski 17:42.79
26 25 Jake Tepp SO Stevens Point 17:43.70
27 26 Cory Juntunen SR Wausau West 17:44.96
28 27 Sam Egelhoff SR Pualski 17:45.00
29 28 Luke Helminiak JR Stevens Point 17:45.89
30 29 Quinn Hedberg SR DeForest 17:47.50
31 30 Shae Taylor SO River Falls 17:48.46
32 31 Ian McQuistion SR Appleton East 17:49.01
33 32 Wade Reiter JR Shawano 17:53.88
34 33 Michael Linzmeier SR Kimberly 17:53.89
35 34 Dan Sepe SO Badger 17:55.17
36 35 Justin Smith SO Lakeland 17:57.81
37 36 Mike Schretenthal JR Eau Claire Memorial 17:57.84
38 37 Zach Ambrose JR La Crosse Central 17:59.16
39 38 Ellis Lagerhausen SR Badger 18:00.13
40 39 Josh Hodsdon FR Stevens Point 18:01.23
41 40 Alex Rink FR Kimberly 18:01.63
42 41 Jordan Baur FR Wausau East 18:01.65
43 42 Matt Mitchell JR Stevens Point 18:02.20
44 43 Justin Enderby SR Pualski 18:03.23
45 44 Mitchell Straub FR Wausau East 18:05.35
46 45 Cody Buckli JR Wausau East 18:05.50
47 46 Ryan Anderson SR Rhinelander 18:06.10
48 47 Alex Menacher JR Eau Claire Memorial 18:06.51
49 48 Andrew Nielsen JR Lakeland 18:08.49
50 49 David Ritter SR River Falls 18:08.80
Timing & Results by PrimeTime Race & Event Management, LLC. www.pttiming.com
Page 2
Smiley Invite
American Legion Golf Course
Hosted by Wausau East
September 19th, 2009
Boys Division 1 Varsity Combined Race
Place TmPl Name Year School Time
===== ==== ================== ==== ===================== ========
51 50 Randy Holcombe SR Lakeland 18:08.91
52 51 Luke Merchant FR D. C. Everest 18:09.09
53 52 Ryan Besaw JR Stevens Point 18:10.43
54 53 Travis Waldvogel FR Wausau East 18:11.22
55 54 James Saxton SO La Crosse Central 18:11.68
56 55 Hayden Hoffman JR Kimberly 18:13.38
57 56 Paul Kumm SO Wausau West 18:13.78
58 57 Jacob Hahn JR Stevens Point 18:15.02
59 58 Marquis Johnson SO Lakeland 18:16.60
60 59 Matt Ebert SR Watertown 18:17.08
61 60 Michael Larson FR Stevens Point 18:18.08
62 61 Jacob Dirkman SO D. C. Everest 18:18.38
63 62 Adam Voss SO Marshfield 18:18.95
64 63 Tyler Grinstead SR DeForest 18:19.19
65 64 Isaiah Rozich JR Eau Claire Memorial 18:19.46
66 65 Elliott Adler JR Eau Claire Memorial 18:20.57
67 66 Greg Stichmann SO Marshfield 18:21.61
68 67 Jacob Egelhoff FR Pualski 18:22.08
69 68 Jacob Miller JR Shawano 18:24.28
70 69 Paul Dau SO D. C. Everest 18:24.92
71 70 Erik Linnell JR La Crosse Central 18:24.97
72 71 Adam Martin SO Wausau East 18:25.01
73 72 Joe Wollum SR Eau Claire Memorial 18:25.11
74 73 Jase Meyer FR Wausau East 18:25.97
75 74 Zach Suess SO Pualski 18:26.33
76 75 Aaron Anderson JR Marshfield 18:26.88
77 76 Casey Schellhorn SR River Falls 18:27.36
78 77 Andy Kuhnert JR Wausau East 18:27.58
79 78 Keegan Edwards JR Antigo 18:28.08
80 79 Salvador Bastien SO River Falls 18:28.29
81 80 Nick Connors JR Kimberly 18:31.99
82 81 Dominic Drezdon FR West Bend East 18:32.56
83 82 Brian Murray SR Badger 18:32.95
84 83 David Fischer SO Appleton East 18:33.43
85 84 Conrad Schnell SO Watertown 18:34.01
86 85 Tomas Pecha FR Badger 18:34.71
87 86 Tyler Timm SO D. C. Everest 18:36.20
88 87 Matt Juedes SR Merrill 18:36.89
89 88 Alex Buchinger SO Kimberly 18:38.22
90 89 Brendon Voss SR Marshfield 18:38.49
91 90 Cj Morris JR Badger 18:39.99
92 91 Ian Givens JR West Bend East 18:41.01
93 92 Weston Sinkula SR D. C. Everest 18:42.11
94 93 Conrad Sawyer SR Lincoln 18:42.51
95 94 Logan Peter SO La Crosse Central 18:43.14
96 95 Gus Schermetzler SR Oregon 18:44.97
97 96 Patrick Keicher SR River Falls 18:45.26
98 97 Erik Lindstedt SR Eau Claire Memorial 18:47.13
99 98 Chris Drew SR Wausau East 18:48.26
100 Nick Roepke JR Medford 18:49.09
Timing & Results by PrimeTime Race & Event Management, LLC. www.pttiming.com
Page 3
Smiley Invite
American Legion Golf Course
Hosted by Wausau East
September 19th, 2009
Boys Division 1 Varsity Combined Race
Place TmPl Name Year School Time
===== ==== ================== ==== ===================== ========
101 99 Chad Magnuson SR Watertown 18:49.78
102 100 Ben Breuer JR West Bend East 18:51.43
103 101 Ethan Genco JR River Falls 18:52.05
104 102 Elliot Huemann SO Badger 18:53.31
105 103 Buck Jones FR Lincoln 18:53.65
106 104 Brian Theuerkauf SR Lakeland 18:54.02
107 Brock Hedlund JR Medford 18:54.57
108 105 John Graves JR Lincoln 18:56.28
109 106 Jordan Cornelius JR Shawano 18:56.85
110 107 Sam Roets SO Watertown 18:58.07
111 108 Riley Tuma FR Shawano 18:59.20
112 109 Tyler Stargardt JR Marshfield 18:59.43
113 110 Daryl Cozzi SR Badger 18:59.64
114 111 Jesse Christianson SO Eau Claire Memorial 19:00.41
115 112 Jon Schuster SR Wausau West 19:00.89
116 113 Adam Binder JR Marshfield 19:01.49
117 Stefan Lundgren JR Grafton 19:02.09
118 114 Joe Gehrmann SO Oregon 19:02.16
119 115 Alexander Buss SO Shawano 19:04.34
120 116 Colton Funk JR Rhinelander 19:04.92
121 117 Evan Miller JR River Falls 19:05.86
122 118 Adam Woods SR DeForest 19:06.29
123 119 Ryan Andersen FR La Crosse Central 19:06.33
124 120 Kevin Ripley SR Pualski 19:07.08
125 121 Corey Nevin JR Badger 19:07.23
126 122 Cody Harrison SO West Bend East 19:07.92
127 123 Caleb Fleischman SO Antigo 19:08.10
128 124 Thiago Braga SR Shawano 19:08.79
129 125 Steffen Nielsen SO River Falls 19:09.22
130 126 Kyle Meek JR Marshfield 19:09.24
131 127 Kyle Hunter SR Lakeland 19:10.53
132 128 Justin Lloyd SO West Bend East 19:14.22
133 129 Adam Kilgas SO Kimberly 19:17.34
134 130 Tim Schmidt SO Rhinelander 19:22.38
135 131 Eldon Davidson FR DeForest 19:22.82
136 132 Alex Wodlarski JR Lincoln 19:23.93
137 133 Peter Homp FR Merrill 19:25.19
138 134 Steve Kelly FR DeForest 19:26.06
139 135 Ren Davis SR Wausau West 19:26.11
140 136 Booker Berry JR Lincoln 19:27.89
141 137 Evan Brauer SR Wausau West 19:29.27
142 138 Connor MacWilliams SR Oregon 19:29.76
143 139 Michael Merdler SR Oregon 19:30.87
144 140 Brad Price SR Rhinelander 19:35.73
145 Bart Hallgren JR Medford 19:39.84
146 141 Patrick Boettcher JR Appleton East 19:43.76
147 142 Elliot O'Melia SO Rhinelander 19:48.44
148 143 Mark Pan JR Wausau West 19:49.66
149 Josh Wimmer SO Grafton 19:52.29
150 144 Jed Dallas SO Shawano 19:53.57
Timing & Results by PrimeTime Race & Event Management, LLC. www.pttiming.com
Page 4
Smiley Invite
American Legion Golf Course
Hosted by Wausau East
September 19th, 2009
Boys Division 1 5k Varsity Combined Race
Place TmPl Name Year School Time
===== ==== ================== ==== ===================== ========
151 145 Tyler Rehman SR West Bend East 19:55.01
152 146 Luke Nygaard SR Appleton East 20:05.23
153 147 Nate Schoone SO Rhinelander 20:07.56
154 148 Jimmy Lacy SR Shawano 20:08.23
155 149 Erik Blow SR Lakeland 20:10.81
156 150 Matthew Hugi SR West Bend East 20:14.06
157 151 Lukas Gessler SO Merrill 20:15.50
158 152 Andrew Seaman FR Merrill 20:18.63
159 153 Conner Monk SR Wausau West 20:27.93
160 154 Brandon Kriegel SR Antigo 20:29.56
161 155 Sam McKay JR Rhinelander 20:32.55
162 156 Micheal Altschwage SR West Bend East 20:35.64
163 157 Kyle Lenard SO Rhinelander 20:36.76
164 158 Nathan Bloechl SR Merrill 20:56.76
165 159 Eric Doering SO Antigo 21:15.10
166 160 Caleb Hohensee FR Antigo 21:51.97
167 161 Andy Czech SO Merrill 22:27.75