Team Scores
Team rank Team Name Team Score
Wisconsin Interscholastic Athletic Association Pl Team Results List
2007 Cross Country State Championships
The Ridges Golf Course, Wisconsin Rapids, WI
Sat, Oct 27, 2007
1 4 5
Displacer Place
White River Sports Timing
http://itiming.com
6 7
Girls Division 3 Results Field: 16
1 Boscobel 7 13 15 27 30 45 92 92
2 Cedar Grove-Belgium 5 11 20 24 52 78 79 112
3 Sevastopol 4 17 29 38 63 70 95 151
4 Regis 21 22 23 39 71 80 90 176
5 Oshkosh Lourdes 1 3 26 61 87 102 178
6 Edgar 6 16 44 54 59 81 100 179
7 Darlington 8 34 36 55 68 84 94 201
8 Flambeau 18 32 35 47 75 83 88 207
9 Park Falls 9 42 46 56 58 73 82 211
10 Aquinas 28 40 43 50 57 62 85 218
11 Colfax 10 33 48 65 66 69 105 222
12 Bangor 2 31 37 64 103 110 111 237
13 Iola-Scandinavia 19 49 60 67 77 91 96 272
14 Sheboygan Area Lutheran 12 51 53 74 101 107 108 291
15 Lake County Lutheran 14 25 93 98 104 106 109 334
16 Shoreland Lutheran 41 72 76 86 89 97 99 364
Total Count: 16 October 27, 2007 11:41:29 AM Page 1
Team rank Team Name Race Name Team Score
Girls 4000 Meters Individual Results Pl Team Results Detail
2007 Cross Country State Championships
The Ridges Golf Course, Wisconsin Rapids, WI
Sat, Oct 27, 2007
White River Sports Timing
Team Scores
Girls Division 3 Results Field 16
1 Boscobel Girls Division 3 Results 9 2
Team Place Name Grade Elapsed time Displcr Points Class
1 Taylor Harris 10 00:16:03.1 7 7
2 Natosha Moret 10 00:16:18.3 13 13
3 Linsey Wacker 9 00:16:22.5 15 15
4 Ryanne Bell 12 00:16:44.5 27 27
5 Amber Narvaez 9 00:16:48.4 30 30
6 Megan Bloedow 11 00:17:09.8 45
7 Mary-Kayt Jones 10 00:18:21.0 92
2 Cedar Grove-Belgium Girls Division 3 Results 1 1 2
Team Place Name Grade Elapsed time Displcr Points Class
1 Ali Paul 12 00:15:52.2 5 5
2 Marina Paul 9 00:16:05.3 11 11
3 Jessica Meinen 10 00:16:29.3 20 20
4 Erika Meinen 9 00:16:37.8 24 24
5 Taylor Ansay 10 00:17:22.0 52 52
6 Liz Pritzl 10 00:18:03.1 78
7 Kelly DelPonte 10 00:18:04.1 79
3 Sevastopol Girls Division 3 Results 1 5 1
Team Place Name Grade Elapsed time Displcr Points Class
1 Haley Moeller 12 00:15:45.5 4 4
2 Annie Bley 12 00:16:25.7 17 17
3 Sara Hasenjager 10 00:16:47.9 29 29
4 Rachael Wilson 10 00:16:59.6 38 38
5 Amanda Uecker 11 00:17:34.9 63 63
6 Hanna Stauber 12 00:17:47.6 70
7 Katie Leist 12 00:18:34.8 95
4 Regis Girls Division 3 Results 1 7 6
Team Place Name Grade Elapsed time Displcr Points Class
1 Sarah McCall 12 00:16:32.9 21 21
2 Amanda McCarthy 10 00:16:35.2 22 22
3 Emma McCarthy 12 00:16:36.5 23 23
4 Melissa Gleason 12 00:17:03.5 39 39
5 Marie Konzen 10 00:17:48.2 71 71
6 Becky Scheuermann 11 00:18:06.1 80
7 Kayla Betzold 11 00:18:19.7 90
5 Oshkosh Lourdes Girls Division 3 Results 1 7 8
Team Place Name Grade Elapsed time Displcr Points Class
1 Mackenzie Weber 10 00:15:24.7 1 1
2 Maria Altepeter 12 00:15:41.6 3 3
3 Sarah Schreiber 10 00:16:42.1 26 26
4 Sarah Kapral 11 00:17:31.4 61 61
5 Carolyn Keller 10 00:18:14.5 87 87
6 Katie Casper 9 00:18:55.7 102
Total Count: 16 October 27, 2007 4:48:46 PM Page 1
Girls 4000 Meters Individual Results 10/27/2007 Pl Team Results
Team rank Team Name Race Name Team Score
6 Edgar Girls Division 3 Results 1 7 9
Team Place Name Grade Elapsed time Displcr Points Class
1 Brianna Skrzypcak 11 00:16:01.8 6 6
2 Dana Lemanski 10 00:16:24.8 16 16
3 Sara Rosewicz 9 00:17:07.1 44 44
4 Crystal Wagner 9 00:17:24.6 54 54
5 Andrea Stencil 11 00:17:30.3 59 59
6 Kelly Wirkus 10 00:18:09.4 81
7 Tina Neff-Fergot 10 00:18:51.9 100
7 Darlington Girls Division 3 Results 2 0 1
Team Place Name Grade Elapsed time Displcr Points Class
1 Hana Miehe 11 00:16:04.2 8 8
2 Abby Wedig 12 00:16:55.5 34 34
3 Olivia Wedig 10 00:16:56.4 36 36
4 Kelsi Blosch 11 00:17:25.3 55 55
5 Taryn Evenstad 9 00:17:43.3 68 68
6 Kalyn Hunter 12 00:18:11.9 84
7 Kari Blosch 11 00:18:33.2 94
8 Flambeau Girls Division 3 Results 2 0 7
Team Place Name Grade Elapsed time Displcr Points Class
1 Brooke Noel 9 00:16:27.1 18 18
2 Whitney Verdegan 12 00:16:53.7 32 32
3 Lindsey Brost 12 00:16:56.2 35 35
4 Jenny Augustine 10 00:17:15.5 47 47
5 Elizabeth Alberson 12 00:17:57.5 75 75
6 Courtney Anders 9 00:18:11.7 83
7 Megan Stamper 11 00:18:17.6 88
9 Park Falls Girls Division 3 Results 2 1 1
Team Place Name Grade Elapsed time Displcr Points Class
1 Paige Pluemer 11 00:16:04.8 9 9
2 Bekka Slack 11 00:17:05.5 42 42
3 Lauren Pinzl 12 00:17:12.4 46 46
4 Theresa Everson 11 00:17:25.6 56 56
5 Catilin Olejniczak 12 00:17:26.9 58 58
6 Molly Prescott 9 00:17:51.8 73
7 Leah Rebne 12 00:18:10.8 82
1 Aquinas Girls Division 3 Results 2 1 8
Team Place Name Grade Elapsed time Displcr Points Class
1 Katie Doyle 9 00:16:47.8 28 28
2 Carley Bosshard 9 00:17:03.7 40 40
3 Katie Simones 11 00:17:07.0 43 43
4 Hannah Craig 10 00:17:21.2 50 50
5 Beth schmidt 9 00:17:26.0 57 57
6 Katie Gees 12 00:17:33.9 62
7 Christie Gees 12 00:18:13.2 85
Total Count: 16 October 27, 2007 4:48:46 PM Page 2
Girls 4000 Meters Individual Results 10/27/2007 Pl Team Results
Team rank Team Name Race Name Team Score
1 Colfax Girls Division 3 Results 2 2 2
Team Place Name Grade Elapsed time Displcr Points Class
1 Sarah McMahon 9 00:16:04.9 10 10
2 Kelsi Knutson 12 00:16:55.1 33 33
3 Courtney Doucette 11 00:17:16.3 48 48
4 Katie Bogan 12 00:17:39.0 65 65
5 Samantha Doucette 10 00:17:41.5 66 66
6 Kortney Moonen 9 00:17:46.2 69
7 Chelsea Grambo 12 00:19:04.9 105
1 Bangor Girls Division 3 Results 2 3 7
Team Place Name Grade Elapsed time Displcr Points Class
1 Kriston Siemianowski 12 00:15:25.0 2 2
2 Emily Schroeder 12 00:16:52.3 31 31
3 Megan Gerke 12 00:16:59.3 37 37
4 MacKenzie Koss 9 00:17:38.7 64 64
5 Savanna Olson 9 00:18:57.8 103 103
6 Aubry Ray 9 00:19:41.9 110
7 Morgan Gerke 9 00:21:35.5 111
1 Iola-Scandinavia Girls Division 3 Results 2 7 2
Team Place Name Grade Elapsed time Displcr Points Class
1 Lizzy Nelson 11 00:16:28.2 19 19
2 Alyssa Erickson 11 00:17:17.5 49 49
3 Rachel Melum 10 00:17:30.7 60 60
4 Kali Reierson 11 00:17:43.0 67 67
5 Katie Hoffman 12 00:17:57.9 77 77
6 Lindsey Wogsland 9 00:18:20.4 91
7 Charle Koch 9 00:18:39.0 96
1 Sheboygan Area Lutheran Girls Division 3 Results 2 9 1
Team Place Name Grade Elapsed time Displcr Points Class
1 Meghan Falconer 9 00:16:08.5 12 12
2 Anne Bolgert 10 00:17:21.4 51 51
3 Hannah VanDerWeele 11 00:17:22.6 53 53
4 Jenny Weeden 12 00:17:56.6 74 74
5 Allise Stroo 12 00:18:52.0 101 101
6 Anna Heling 11 00:19:07.7 107
7 Sarah Steele 11 00:19:08.0 108
1 Lake County Lutheran Girls Division 3 Results 3 3 4
Team Place Name Grade Elapsed time Displcr Points Class
1 Christine Hartley 11 00:16:19.9 14 14
2 Kelsey Timm 12 00:16:40.0 25 25
3 Sara Demman 9 00:18:24.9 93 93
4 Megan Demman 11 00:18:48.2 98 98
5 Emily Young 10 00:18:59.7 104 104
6 Brittany Hollenbeck 9 00:19:07.3 106
7 Ayesha Morris 10 00:19:23.8 109
Total Count: 16 October 27, 2007 4:48:46 PM Page 3
Girls 4000 Meters Individual Results 10/27/2007 Pl Team Results
Team rank Team Name Race Name Team Score
1 Shoreland Lutheran Girls Division 3 Results 3 6 4
Team Place Name Grade Elapsed time Displcr Points Class
1 Mary Erdal 10 00:17:05.1 41 41
2 Dawn Grashen 10 00:17:50.4 72 72
3 Emily Anderson 11 00:17:57.8 76 76
4 Brooke Miller 11 00:18:13.7 86 86
5 Julie Hintz 12 00:18:18.1 89 89
6 Caitlin Harrison 11 00:18:44.9 97
7 Steph Nommenson 11 00:18:51.6 99
Total Count: 16 October 27, 2007 4:48:46 PM Page 4
Place Bib Name Team
Individual
Results
Gr T Plc Elapsed Time Back
Wisconsin Interscholastic Athletic Association
2007 Cross Country State Championships
Sat, Oct 27, 2007
The Ridges Golf Course, Wisconsin Rapids, WI
Displcr
White River Sports Timing
http://itiming.com
min/mi
Pace
Girls 4000 Meter Run
pl name yr team time
1 Samantha Bluske 11 Pardeeville 15:15.4 15:15.4 06:07
2 Elise Sigg 11 Pecatonica 15:16.6 15:16.6 06:08
3 Mackenzie Weber 10 Oshkosh Lourdes 15:24.7 15:24.7 06:11
4 Kriston Siemianowski 12 Bangor 15:25.0 15:25.0 06:11
5 Megan Erspamer 12 Chetek 15:28.5 15:28.5 06:12
6 Shelby Berning 11 Chetek 15:35.7 15:35.7 06:15
7 Alexis Mikaelian 11 The Prairie School 15:35.9 15:35.9 06:15
8 Maria Altepeter 12 Oshkosh Lourdes 15:41.6 15:41.6 06:18
9 Haley Moeller 12 Sevastopol 15:45.5 15:45.5 06:19
10 Amanda Ross 9 Brookwood 15:49.4 15:49.4 06:21
11 Ali Paul 12 Cedar Grove-Belgium 15:52.2 15:52.2 06:22
12 Kayla Dahl 12 McDonell Central 15:54.8 15:54.8 06:23
13 Becky Kane 11 Auburndale 16:00.0 16:00.0 06:25
14 Ana Breit 9 Pacelli 16:00.1 16:00.1 06:25
15 Rachel Wells 10 Owen-Withee 16:01.0 16:01.0 06:25
16 Brianna Skrzypcak 11 Edgar 16:01.8 16:01.8 06:26
17 Taylor Harris 10 Boscobel 16:03.1 16:03.1 06:26
18 Beth Beyer 10 Lena/St. Thomas 16:03.3 16:03.3 06:26
19 Hana Miehe 11 Darlington 16:04.2 16:04.2 06:27
20 Paige Pluemer 11 Park Falls 16:04.8 16:04.8 06:27
21 Sarah McMahon 9 Colfax 16:04.9 16:04.9 06:27
22 Marina Paul 9 Cedar Grove-Belgium 16:05.3 16:05.3 06:27
23 Ashleigh Giese 10 Marshall 16:05.4 16:05.4 06:27
24 Meghan Falconer 9 Sheboygan Area 16:08.5 16:08.5 06:28
25 Katie Kelly 12 Catholic Central 16:12.1 16:12.1 06:30
26 Kacey Rindy 12 Fennimore 16:12.2 16:12.2 06:30
27 Natosha Moret 10 Boscobel 16:18.3 16:18.3 06:32
28 Marie Donovan 12 Brookfield Academy 16:18.4 16:18.4 06:32
29 Amanda Batterman 11 Saint Mary Central 16:19.2 16:19.2 06:33
30 Karly Telschow 10 Oostburg 16:19.3 16:19.3 06:33
31 Christine Hartley 11 Lake County Lutheran 16:19.9 16:19.9 06:33
32 April Sadogierski 11 Rosholt 16:20.5 16:20.5 06:33
33 Amy Thieleke 9 Howards Grove 16:21.2 16:21.2 06:34
34 Linsey Wacker 9 Boscobel 16:22.5 16:22.5 06:34
35 Dana Lemanski 10 Edgar 16:24.8 16:24.8 06:35
36 Annie Bley 12 Sevastopol 16:25.7 16:25.7 06:35
37 Brooke Noel 9 Flambeau 16:27.1 16:27.1 06:36
38 Kaitlin Randolph 12 Drummond 16:27.9 16:27.9 06:36
39 Lizzy Nelson 11 Iola-Scandinavia 16:28.2 16:28.2 06:36
40 Jessica Meinen 10 Cedar Grove-Belgium 16:29.3 16:29.3 06:37
41 Sarah McCall 12 Regis 16:32.9 16:32.9 06:38
42 Lydia Dornfeld 9 Dodgeland 16:33.8 16:33.8 06:39
43 Kayla Sheckles 9 Fennimore 16:34.0 16:34.0 06:39
44 Amanda McCarthy 10 Regis 16:35.2 16:35.2 06:39
45 Emma McCarthy 12 Regis 16:36.5 16:36.5 06:40
46 Erika Meinen 9 Cedar Grove-Belgium 16:37.8 16:37.8 06:40
47 Erica Babinec 12 Luther 16:39.0 16:39.0 06:41
48 Jenna Jagiello 12 Lena/St. Thomas 16:39.1 16:39.1 06:41
49 Paige Albrecht 10 Columbus Catholic 16:39.6 16:39.6 06:41
50 Kelsey Timm 12 Lake County Lutheran 16:40.0 16:40.0 06:41
51 Sarah Schreiber 10 Oshkosh Lourdes 16:42.1 16:42.1 06:42
52 Tai Hansen 11 Marshall 16:42.3 16:42.3 06:42
53 Tiffany Polifka 12 Kewaunee 16:43.7 16:43.7 06:43
54 Molly Osuldsen 10 Bruce 16:43.9 16:43.9 06:43
55 Ryanne Bell 12 Boscobel 16:44.5 16:44.5 06:43
56 Monique Levash 9 Brillion 16:46.6 16:46.6 06:44
57 Katie Doyle 9 Aquinas 16:47.8 16:47.8 06:44
58 Sara Hasenjager 10 Sevastopol 16:47.9 16:47.9 06:44
59 Amber Narvaez 9 Boscobel 16:48.4 16:48.4 06:44
60 Lindsy Cook 10 Three Lakes 16:49.3 16:49.3 06:45
61 Emily Schroeder 12 Bangor 16:52.3 16:52.3 06:46
62 Whitney Verdegan 12 Flambeau 16:53.7 16:53.7 06:47
63 Kelsi Knutson 12 Colfax 16:55.1 16:55.1 06:47
64 Abby Wedig 12 Darlington 16:55.5 16:55.5 06:47
65 Candace Corbin 12 Ladysmith 16:55.5 16:55.5 06:47
66 Lindsey Brost 12 Flambeau 16:56.2 16:56.2 06:48
67 Olivia Wedig 10 Darlington 16:56.4 16:56.4 06:48
68 Samantha Nelson 9 Frederic 16:56.5 16:56.5 06:48
69 Carly Brown 12 Belleville 16:56.5 16:56.5 06:48
70 Christina Micheletti 10 Drummond 16:58.4 16:58.4 06:49
71 Megan Gerke 12 Bangor 16:59.3 16:59.3 06:49
72 Rachael Wilson 10 Sevastopol 16:59.6 16:59.6 06:49
73 Carli Kronstedt 10 Pittsville 17:02.6 17:02.6 06:50
74 Melissa Gleason 12 Regis 17:03.5 17:03.5 06:51
75 Carley Bosshard 9 Aquinas 17:03.7 17:03.7 06:51
76 Mary Erdal 10 Shoreland Lutheran 17:05.1 17:05.1 06:51
77 Bekka Slack 11 Park Falls 17:05.5 17:05.5 06:51
78 Katie Simones 11 Aquinas 17:07.0 17:07.0 06:52
79 Sara Rosewicz 9 Edgar 17:07.1 17:07.1 06:52
80 Megan Bloedow 11 Boscobel 17:09.8 17:09.8 06:53
81 Lauren Pinzl 12 Park Falls 17:12.4 17:12.4 06:54
82 Megan Meyers 10 Elkhart 17:15.2 17:15.2 06:55
83 Jenny Augustine 10 Flambeau 17:15.5 17:15.5 06:55
84 Courtney Doucette 11 Colfax 17:16.3 17:16.3 06:56
85 Alyssa Erickson 11 Iola-Scandinavia 17:17.5 17:17.5 06:56
86 Hannah Craig 10 Aquinas 17:21.2 17:21.2 06:58
87 Anne Bolgert 10 Sheboygan Area 17:21.4 17:21.4 06:58
88 Taylor Ansay 10 Cedar Grove-Belgium 17:22.0 17:22.0 06:58
89 Hannah VanDerWeele 11 Sheboygan Area 17:22.6 17:22.6 06:58
90 Crystal Wagner 9 Edgar 17:24.6 17:24.6 06:59
91 Kelsi Blosch 11 Darlington 17:25.3 17:25.3 06:59
92 Theresa Everson 11 Park Falls 17:25.6 17:25.6 06:59
93 Beth schmidt 9 Aquinas 17:26.0 17:26.0 07:00
94 Catilin Olejniczak 12 Park Falls 17:26.9 17:26.9 07:00
95 Aysa Sellers 11 Ladysmith 17:28.7 17:28.7 07:01
96 Sierra Flury 9 Osseo-Fairchild 17:29.9 17:29.9 07:01
97 Andrea Stencil 11 Edgar 17:30.3 17:30.3 07:01
98 Rachel Melum 10 Iola-Scandinavia 17:30.7 17:30.7 07:01
99 Sarah Kapral 11 Oshkosh Lourdes 17:31.4 17:31.4 07:02
100 Katie Gees 12 Aquinas 17:33.9 17:33.9 07:03
101 Amanda Uecker 11 Sevastopol 17:34.9 17:34.9 07:03
102 MacKenzie Koss 9 Bangor 17:38.7 17:38.7 07:05
103 Katie Bogan 12 Colfax 17:39.0 17:39.0 07:05
104 Samantha Doucette 10 Colfax 17:41.5 17:41.5 07:06
105 Haley Steig 9 Osseo-Fairchild 17:42.2 17:42.2 07:06
106 Kali Reierson 11 Iola-Scandinavia 17:43.0 17:43.0 07:06
107 Taryn Evenstad 9 Darlington 17:43.3 17:43.3 07:07
108 Kortney Moonen 9 Colfax 17:46.2 17:46.2 07:08
109 Hanna Stauber 12 Sevastopol 17:47.6 17:47.6 07:08
110 Marie Konzen 10 Regis 17:48.2 17:48.2 07:09
111 Dawn Grashen 10 Shoreland Lutheran 17:50.4 17:50.4 07:09
112 Molly Prescott 9 Park Falls 17:51.8 17:51.8 07:10
113 Samantha Rodenberg 9 Melrose-Mindoro 17:55.9 17:55.9 07:12
114 Jenny Weeden 12 Sheboygan Area 17:56.6 17:56.6 07:12
115 Elizabeth Alberson 12 Flambeau 17:57.5 17:57.5 07:12
116 Emily Anderson 11 Shoreland Lutheran 17:57.8 17:57.8 07:12
117 Katie Hoffman 12 Iola-Scandinavia 17:57.9 17:57.9 07:12
118 Liz Pritzl 10 Cedar Grove-Belgium 18:03.1 18:03.1 07:14
119 Kelly DelPonte 10 Cedar Grove-Belgium 18:04.1 18:04.1 07:15
120 Becky Scheuermann 11 Regis 18:06.1 18:06.1 07:16
121 Kelly Wirkus 10 Edgar 18:09.4 18:09.4 07:17
122 Leah Rebne 12 Park Falls 18:10.8 18:10.8 07:18
123 Courtney Anders 9 Flambeau 18:11.7 18:11.7 07:18
124 Kalyn Hunter 12 Darlington 18:11.9 18:11.9 07:18
125 Christie Gees 12 Aquinas 18:13.2 18:13.2 07:19
126 Brooke Miller 11 Shoreland Lutheran 18:13.7 18:13.7 07:19
127 Carolyn Keller 10 Oshkosh Lourdes 18:14.5 18:14.5 07:19
128 Megan Stamper 11 Flambeau 18:17.6 18:17.6 07:20
129 Julie Hintz 12 Shoreland Lutheran 18:18.1 18:18.1 07:21
130 Kayla Betzold 11 Regis 18:19.7 18:19.7 07:21
131 Lindsey Wogsland 9 Iola-Scandinavia 18:20.4 18:20.4 07:21
132 Mary-Kayt Jones 10 Boscobel 18:21.0 18:21.0 07:22
133 Sara Demman 9 Lake County Lutheran 18:24.9 18:24.9 07:23
134 Kari Blosch 11 Darlington 18:33.2 18:33.2 07:27
135 Katie Leist 12 Sevastopol 18:34.8 18:34.8 07:27
136 Charle Koch 9 Iola-Scandinavia 18:39.0 18:39.0 07:29
137 Caitlin Harrison 11 Shoreland Lutheran 18:44.9 18:44.9 07:31
138 Megan Demman 11 Lake County Lutheran 18:48.2 18:48.2 07:33
139 Steph Nommenson 11 Shoreland Lutheran 18:51.6 18:51.6 07:34
140 Tina Neff-Fergot 10 Edgar 18:51.9 18:51.9 07:34
141 Allise Stroo 12 Sheboygan Area 18:52.0 18:52.0 07:34
142 Katie Casper 9 Oshkosh Lourdes 18:55.7 18:55.7 07:36
143 Savanna Olson 9 Bangor 18:57.8 18:57.8 07:36
144 Emily Young 10 Lake County Lutheran 18:59.7 18:59.7 07:37
145 Chelsea Grambo 12 Colfax 19:04.9 19:04.9 07:39
146 Brittany Hollenbeck 9 Lake County Lutheran 19:07.3 19:07.3 07:40
147 Anna Heling 11 Sheboygan Area 19:07.7 19:07.7 07:40
148 Sarah Steele 11 Sheboygan Area 19:08.0 19:08.0 07:41
149 Ayesha Morris 10 Lake County Lutheran 19:23.8 19:23.8 07:47
150 Aubry Ray 9 Bangor 19:41.9 19:41.9 07:54
151 Morgan Gerke 9 Bangor 21:35.5 21:35.5 08:40
Total Count: 151 October 27, 2007 11:40:30 AM http://itiming.com Page 4